Altın ve Gümüş Fiyatları Bu Yaz Ne Yönde Seyredecek?

Altın ve gümüş fiyatları son birkaç günde oldukça hızlı bir yükseliş yaşadı. Cuma günkü hızlı toparlanma göz önüne alındığında, değerli metal piyasalarının yükselmesi için iki potansiyel senaryo görüyoruz.

Altın fiyatı toparlanıyor

Mart ortasındaki 1,676 dolar ve Mart sonundaki 1,678 dolar’daki çift dip, altın piyasasında sekiz aylık düzeltmenin sonu oldu. Geçtiğimiz iki ayda, altın ve SPDR Gold Trust ETF (GLD), Sprott Physical Gold Trust (PHYS) ile birlikte 240 ABD doları ile bu çift dip seviyesinden toparlandı. 1.785 dolar ve 1.855 dolar olan toparlanma hedeflerimize hızla ulaştık. Ayrıca altın şu ana kadar 1.916  dolar’a kadar toparlanmaya devam etti.

 

Bununla birlikte, son iki hafta boyunca, boğalar (çeşitli girişimlere rağmen) 1,900 ABD doları psikolojik seviyesini yeniden yakalayamadı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hızlı bir geri çekilme, Asya piyasalarında Cuma sabahı erken saatlerde fiyatları 1.856 dolara geri getirdi. En son tarım dışı istihdam verileri o günün ilerleyen saatlerinde beklentileri karşılamaması nedeniyle altın buradan 1,895 dolar’a yükseldi.

Gümüş altından daha güçlü hareket ediyor

Öte yandan, gümüş (XAGUSD:CUR) ile Sprott Physical Silver Trust (PSLV) ve iShares Silver Trust ETF (SLV), geçen ağustostan bu yana tüm düzeltme sırasında altından biraz daha iyi performans sergiledi. Ancak, Şubat başında 30 dolar civarındaki direnç bölgesine yapılan girişim başarısız olunca, düşen altın fiyatıyla birlikte gümüş fiyatları da düşüşe geçti. Buna göre, Gümüş 31 Mart’ta 23.78  dolar fiyat ile en düşük seviyesine ulaştı. Ancak altının aksine, bu seviye 7 Ağustos’ta başlayan düzeltmede daha yüksek bir dip oldu. Şu anda gümüş, 28 dolar seviyesinin hemen altında işlem görüyor ve 30 dolar civarındaki kritik sert direnç bölgesi ile göz teması kuruyor.

Genel olarak, son iki aydaki önemli toparlanma sayesinde değerli metaller sektörünün görünümü önemli ölçüde iyileşti. Sağlıklı düzeltme tamamlandı. Boğa piyasası sağlam. Şimdi soru, altın ve gümüşün tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkması için ne kadar zamana ihtiyaç duyacağı ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru koşarken ne tür geri çekilme(ler) göreceğimiz olarak kaldı.

Bu yaz altın fiyatları yükselecek mi?

Son 53 yılda altın piyasası için güçlü bir mevsimsel model gelişti. Buna göre, altın tipik yaz başındaki düşük seviyesini Haziran veya Temmuz aylarında bir yerde bulabilir. Ardından, bir sonraki adımda altın fiyatlarını Eylül sonu veya Ekim başında mevsimsel bir zirveye iten güçlü bir ilerleme takip edecek.Mevcut durumda bu, geçen Çarşamba başlayan geri çekilmenin önümüzdeki birkaç hafta boyunca devam etmesi anlamına gelebilir. 1.820 dolar civarında bir düşük tahminden 1.840 dolar’a kadar olan altın, yaz ortasında güçlü bir şekilde yükselmeye hazır olacaktır.

 

Ancak altının tarihsel hareketlerini son beş yıla indirgemek, oldukça farklı bir mevsimsel döngüyü gösteriyor! Bu nedenle, 2016’dan bu yana mevcut boğa piyasasında altın, Eylül ayında önemli ölçüde yuvarlanmadan önce Ağustos ayının ortasına kadar güç gösterme eğilimindedir. Haziran ve Temmuz aylarındaki zayıflık son beş yıldır belirgin değildir. Bu istatistiksel kanıt göz önüne alındığında, altının önümüzdeki iki ila üç ay içinde 1.960 ve 2 bin dolar’dan  2.025 dolar’a doğru yükselişini sürdürme olasılığı oldukça yüksek! Ancak böyle bir ralliden sonra büyük bir geri çekilme olabilir.