Alman Parlamentosu’ndan Devrim Niteliğinde Kripto Para Yasası!

2021, kurumlar tarafından kripto para birimlerinin benimsenmesinde büyük bir geri dönüş hareketi gördü. Piyasayı bir balon olarak reddettikten yıllar sonra, kurumlar kripto paraları benimsemeye başlıyor. Onlarca hükümet de bu sektörle ilgileniyor ve net düzenleyici yönergeler oluşturmaya başladı. Almanya‘da hükümet, binlerce kurumun kripto para birimlerine yatırım yapmasına izin veren yeni bir yasa çıkardı.

 Yasa kurumsal benimsemeyi tetikleyebilir

1 Temmuz’da yürürlüğe giren yeni yasa ile 4 bin’den fazla kurumsal yatırım fonu ve varlık yöneticisinin kripto para birimlerine yüzde 20’ye kadar yatırım yapmasına izin verilecek. Mevzuat, kripto para topluluğunda heyecan yarattı. Almanya, yalnızca Avrupa’da değil, dünyanın en zengin ülkelerinden biri ve kurumların kripto paralara yatırım yapmasına izin veriyor. Bu gelişme, en büyük kripto benimseme kampanyalarından birini ateşleyebilir. Kurumlar, yoğun alımları ve volatiliteyi ortadan kaldırma yetenekleri nedeniyle piyasadaki kilit oyuncular olarak kabul edilir. Ayrıca bu  yasa, Almanya’yı bir finansal yatırım merkezi haline getirebilir. Bir röportajda, Alman millet vekili Frank Schäffler çıkan son yasayı şu sözlerle açıkladı;

Spezialfonds’a dijital para varlıklarının eklenmesi, benimsenme için önemli bir adım. Burada yasa doğru yönde ilerliyor ve bunu açıkça memnuniyetle karşılıyoruz.

Geçen hafta, Alman mali gözlemcisi Mali Denetleme Kurumu (BaFin), Coinbase’e kripto saklama lisansı verdi. BaFin basın açıklamasında Coinbase’in lisansı alan ilk şirket olduğunu teyit etti. Almanya, kripto para şirketlerinin kripto para saklama lisansı başvurusunda bulunmasını gerektiren bir yasayı Kasım ayı sonlarında uygulamaya koydu. BaFin, “ileri aşamalarda” başvurular olduğunu ve onaylarının önümüzdeki aylarda onaylanacağını doğruladı.

Almanya kripto paralar konusunda Avrupa’da lider!

İngiltere de son birkaç ayda kripto para birimlerine daha sert bir yaklaşım benimsedi. dijital para şirketlerini gözetlemekle görevlendirilen Mali Davranış Otoritesi (FCA), son haftalarda en büyük borsalardan biri olan Binance’i yasakladı. FCA, Binance’in Birleşik Krallık’ta düzenlenmiş herhangi bir faaliyet yürütemeyeceğine karar verdi.

Ajans, son haftalarda yaklaşık 64 kripto firmasının ajansla olan başvurularını geri çektiğini de açıkladı. İngiltere’nin sert bir duruş sergilemesi ve diğer Avrupa ülkeleri tarafından düzenlemeler açısından çok az şey yapılmasıyla Almanya, kıtanın finansal yatırım merkezi olmaya hazır görünüyor. Alman hükümeti 24 sayfalık blokzinciri stratejisini yayınladı. Yayınlanan dokümanda daha çok finansal uygulamalara odaklanılırken ülkenin blokzinciri proje fonlamasına, sürdürülebilirliği ve dijital kimliğe yönelik ulusal yaklaşıma da değiniliyor. Strateji genel olarak istikrarı sağlama, inovasyonu destekleme, veriyi koruma ve blokzinciri bilgisini yaygınlaştırma üzerine odaklanıyor. Yapılan açıklamada “Almanya, blokzinciri teknolojisi tarafından sunulan fırsatları ve dijital dönüşüm için seferber etme potansiyelini kullanma hedefini belirledi.” ifadesi kullanılıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

ABAlmanyaBinanceingilterekripto parayasa