Kodlama yapacaksak buradan başlayalım...

Emre Alkin

  • 31 Mart 2020

Sürekli olarak ekonomi üzerine yazmanın iki adet riski var: İşler iyi giderken "aman dikkat" diyerek sinsice ilerleyen gelişmelerden haberdar edince tepki alıyorsunuz. İşler kötü giderken de muhtemel çözüm önerilerini söylediğimiz zaman da tarafları kızdırıyorsunuz. Bunlar "iyice anlaşılsın" diye tekrar ettikçe de söyledikleriniz rutine düşülüyor ve giderek sıkıcı bir hale geliyor.

Bu sebeple meselenin özüne inmek, en azından sorunun temelini araştırırken bir miktar sıkıcı olma riskini almak gerekiyor. Geçenlerde sosyal medyada Dr. Kerem Dündar ile bir söyleşi yaptık. Bana "yaşadığımız bu dönemi nasıl tarif edersiniz ?" diye bir soru sordu. Ben de kendisine "bu dönemin kodlarını size tarif edeyim" dedim.

İçinde bulunduğumuz süreçte insanların sahip olması gereken üç önemli davranış ya da değer olduğunu düşünüyorum. Bunlara "kod" da diyebiliriz:

1. Yüzleşme: Çocuklarına ve evdekilere yoğun tempo sebebiyle zaman ayırmamış olanlar, belki de ilk defa hem kendileriyle hem de onlarla yüzleşiyorlar. Çoğu insan evlerine girerken makam ve unvanlarından ya da yaptıkları işlere verdiği önemden sıyrılmadan girdikleri için, evdekiler gerçek kimliklerini ortaya çıkaramadan birbirlerine "iyi geceler" diyor. Maalesef çoğu insan işlerini de eve getirdikleri için de kimliklerinden sıyrılamıyorlar. Yaptıkların işin arkasına saklanarak sorumluluktan kaçan ebeveyn ve çocuklarla dolu etraf. Dolayısıyla, günde 3 saatten fazla birbirini görmeyen insanlar şimdi uzun saatler boyunca yüz yüzeler ve bu durumdan fayda üretmek mümkün. Normalde asgari müşterekte bulunamayan insanların herhangi bir spor ya da eğlence türüyle anlaşabilmesi mümkün değil. Ancak eve kapanınca "mecburen" bir uzlaşı yolu bulmak zorundalar. Bundan başka, kişilerin kendileriyle yüzleşmeleri de gerekiyor. Evin içinde "patron, milletvekili, bakan, şef, hoca, amir, müdür" gibi makamlar geçerli olmadığı için "anne, baba, çocuk, insan" vasıflarıyla kişinin kendisini sorgulaması için önemli bir süreç yaşıyoruz diyebiliriz. Dolayısıyla "yüzleşme" bu dönemin en önemli kodlarından biridir diyebilirim.

2. Kendi kendine yetme: İşinden başka bir şey konuşmayan ve bilmeyen insanlar ilk defa ampül değiştirme, yemek yapma, tasarruflu davranma, basit tamirler yapma, bahçedeki bitkilerle ilgilenme, spor yapma veya yaptırma, müzik aleti çalma, bulaşıkları kaldırma ve temizlik yapma gibi bu zamana kadar başkalarına teslim ettikleri işleri yapmaya başladılar. Hatta kişisel bakım konusunda başka birine gerek kalmayacak şekilde kendilerini geliştirmeyle meşguller. Evde kalma süresi uzadıkça gençler de etrafı temiz tutmanın ebeveynlerden gelen bir nasihat değil gerçek bir gereklilik olduğunu kavrayacaklar. Nihayetinde bireyler "kendi kendine yetme" işinin gelişim için önemli bir kodlama olduğunun farkına varacaklar. Eve geldiğinde masaya oturup yemek bekleyenler, doymak için bir kişinin eline bakmanın anlamsız ve oldukça riskli bir iş olduğunu kavrayacak. Ufak bir tamir için usta beklemeyi, birkaç egzersiz için spor hocası tutmayı, derli toplu bir ev için temizlikçi çağırmayı bir kere daha değerlendirecekler. Bu konularda daha derinlikli bir yaklaşım göstermek istedikleri zaman uzmanlara başvuracaklar.

3. Sabır: Hem yukarıda bahsettiğim melekelerin gelişmesi için hem de evdekilerin asgari müşterekte buluşabilmesi için sahip olunması gereken en önemli meziyet sabır olacak. Gençler itiraz edecek, büyükler sabırla dinleyecek. Sonra büyükler anlatacak, gençler sabırla dinleyecek. Başka çare yok. Bundan başka 2-3 hafta evde kalıp sosyal medyadan öğrenilenlerle tamirci, yoga hocası, gitarist, şarkıcı, ekonomist, mutfak şefi, psikolog, tarihçi ve doktor olunmayacağını bilmek gerekiyor. Elbette herkes kendine yeteceği kadar sağlık, spor, gastronomi, mentorlük, müzik, kitap, sanat, film vs bilmesi çok önemli. Ancak bu seviyeye bile ulaşmak için sabırla yola devam etmek gerekiyor. Ustaların ne kadar büyük işler yaptığını daha iyi anlamak için onların yaptığı işin birazını bilmek son derece faydalıdır. Dolayısıyla, "sabır" bu sürecin üçüncü ve belki de en önemli kodlarından biri olacak.

Özetle, pandemik bir salgınla başlayan kontrollü karantina sürecinin moral bozan tarafları yerine, bize kazandıracakları üzerinde yoğunlaşmak bu "zorunlu tatil" sürecini, değer yaratarak geçirmemizi sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

Emre Alkin

Emre alkin

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Kodlama yapacaksak buradan başlayalım...
31 Mart 2020
Panik bittiğinde olacaklara hazır mıyız ?..
17 Mart 2020
Yatırımcı neye güveneceğini şaşırdı...
11 Mart 2020
Nedir bu hiyerarşi yaratma merakı?
04 Mart 2020
Güvenli limanlar ve batan gemiler...
25 Şubat 2020
Corona Virüsü ödeme biçimlerini kökten değiştirecek mi?
20 Şubat 2020
Altın mı Bitcoin mi?..
03 Şubat 2020
Deprem gerçeği ve kripto değerlerin önemi...
29 Ocak 2020
Vatandaş Devlet kadar güçlü değil... Dikkatli olmalı...
21 Ocak 2020
Çoğu gitti azı kaldı...
07 Ocak 2020
Neden blokzinciri ve kripto parayı kucaklıyorum ?..
30 Aralık 2019
Yeni yıla hazırlanırken...
23 Aralık 2019
Elalem dijital dünyaya giderken biz ne alemdeyiz ?..
09 Aralık 2019
'Quo Vadis?' (nereye gidiyoruz ?)
01 Aralık 2019
Sonuç değişmeyecek ama gecikecek...
26 Kasım 2019
Türk Lirası'nın yerine Türk Dijital parası gelir mi ?..
12 Kasım 2019
Bu serüvenin sonu belli, bundan sonrakine hazır olmak gerekiyor...
06 Kasım 2019
Ümidin bittiği yerde insanlık imdada koşuyor...
30 Ekim 2019
Libra doğmadan öldü mü? Yoksa ?!..
15 Ekim 2019
Dijital Çağı doğru tarif edebiliyor muyuz ?..
08 Ekim 2019
Türkler kripto paraya inanıyor...
23 Eylül 2019
Meslek Liselerinden Blockchain'e doğru...
18 Eylül 2019
Kripto Paralar bize çağ atlatabilir mi?..
11 Eylül 2019
Kripto değer, paranın yerine geçecek mi?
04 Eylül 2019
Emre Alkin Hong Kong'da Kripto piyasasını değerlendirdi
30 Ağustos 2019
Kripto paraların avantajı ve dezavantajı...
22 Ağustos 2019
Arjantin ortalığı karıştırırken...
15 Ağustos 2019
Güçlü paralara güven kaybolurken kripto paralar yükseliyor...
08 Ağustos 2019
Neden Kripto Paralar ortaya çıktı ?..
01 Ağustos 2019

YAZARLARIMIZ

Kriptoparalarda Yeni Sessiz Devrim: Dijital Para Bankaları
Kriptoparalarda Yeni Sessiz Devrim: Dijital Para Bankaları
Yazar: Erkan Öz
18 Ocak 2021
ICO - İlk dijital para arzı ve yatırımcının korunması
ICO - İlk dijital para arzı ve yatırımcının korunması
Yazar: Mete Tevetoğlu
13 Kasım 2020
ABD Başkanlık Seçimi Piyasaları Nasıl Etkiliyor?
ABD Başkanlık Seçimi Piyasaları Nasıl Etkiliyor?
Yazar: Erdoğan Turan
13 Ekim 2020
DEFI-Merkeziyetsiz Finans
DEFI-Merkeziyetsiz Finans
Yazar: Erkin Şahinöz
16 Temmuz 2020
Dijital paraların günlük hayatımıza girmesi artık an meselesi!
Dijital paraların günlük hayatımıza girmesi artık an meselesi!
Yazar: Ali Ağaoğlu
10 Temmuz 2020
Kodlama yapacaksak buradan başlayalım...
Kodlama yapacaksak buradan başlayalım...
Yazar: Emre Alkin
31 Mart 2020
Bitcoin halving fiyatlara nasıl yansır?
Bitcoin halving fiyatlara nasıl yansır?
Yazar: Mehmet Çoban
05 Aralık 2019