Bitcoin, Blockchain ve devlet

Erkan Öz

  • 30 Mart 2020

Covid 19 Virüsü sonrasında dünyanın değişeceği artık heryerde konuşuluyor. Konuşanlar arasında en çok sesi çıkanlar ise elbette akıl ve bilim çerçevesinden olaylara bakanlar değil. Hayatlarını halka korku pompalamak üzerine kurmuş olan bazı zevat. Bunlar koro halinde yeni dönemde Bitcoin ve Blockchain’in milli devletleri yıkacağını söyleyip duruyorlar.

Oysa sahada gerçek hayatta yaşananlar üç-beş hit ya da klik için, kitap satmak için ya da TV kanallarında boy göstermek için kendini yırtan bu arkadaşların dediklerinin tam aksine gelişiyor. 

Milli devletini küreselcilere ve Amerikan emperyalizmine karşı korumaya çalışan Venezuela blockchain’e dayalı kendi kripto parasını çıkardı: Petro. Çünkü blockchaine dışarıdan müdahale edilemez. Küreselci bir yapı ya da ABD teknik olarak Venezuela milli devleti kontrolünde bir blockchaini kapatamaz. Bunu bilmeyen ‘uzmanlar’ daha geçen sene ‘engin bilgi birikimleri’ ile sosyal medyada ABD’nin Bitcoini kapatabileceğini filan yazıyorlardı. Yazılarımı iyice okumuşlar ki artık böyle saçmalamıyorlar şükür. 

Aynı Venezuela küresel petrol şirketlerinin jandarması emperyalist ABD ambargolarını Bitcoin ve Ethereum karşılığı petrol satarak deldi. Ve Venezuela merkez bankası Bitcoin vb’ni kendi rezervlerine eklemek üzerine çalışma yapıyor. 

Öte yandan Putin yönetiminde Rusya’nın devlet atom enerjisi şirketi Bitcoin madencileri için santrallerde yer ayırıyor. Beyaz Rusya aynı şekilde Blockchain firmalarına senelerce vergi avantajları sağlıyor ve yeni nükleer santralinde Bitcoin üretimine başlıyor. 

Küreselci emperyalist oluşumlara karşı 10 yıllardır savaşan ambargo altında ezilen İran, İslam ülkeleri için blockchaine dayalı ortak para birimi öneriyor. Soros’tan daha 90’lı yıllardaki Asya Krizi’nde tokat yiyen Malezya, İran’ın bu düşüncesine destek veriyor. Altına dayalı bir blokchain para birimi geliştirilmesini öneriyor. Aynı İran ülkesinde Bitcoin madenciliği yapılması için 1000 küsür lisans verdi. 

Bütün bu küreselci karşıtı milli devletlerin yöneticileri aptal, bizim kıymeti kendinden menkul ‘uzman stratejistlerimiz’ akıllı. Küreselcilerin yayın organı the Economist dergisinde blockchain övülüyor ama sürekli Bitcoin karşıtı yazılar var. Ne tesadüf bizim güya ‘küreselci karşıtı’ uzmanlarımız da blockchain ile değil daha çok Bitcoin ile uğraşıyor. 

Çünkü Bitcoin üretiminde borç ve faiz yok. Sınırsız olarak basılamıyor. Küreselciler ve bizim güya uzmanlarımız ise kumarhaneye dönmüş borsalar ve tarihin en büyük balonlarına ulaşmış emlak piyasalarını ayakta tutmak istiyor. Bunun için borçla üretilen sınırsız paraya ihtiyaç var. Bu yüzden Bitcoin gördüklerinde sarımsak görmüş vampir gibi oluyorlar.

Blockchain ve Bitcoin adeta çok güçlü potansiyeli olan silahlardır. Küreselciler elbette bunları kullanabilir. Ancak akıllı olan milli devletler kısa sürede kendilerini korumak için bu silahlara sarıldı. İlerleyen günlerde daha da fazla bu silahları kullanacaklar.

Blokchain ve Bitcoin milli devletleri yıkar demek AK-47 Kaleşnikof tüfeği milli devletleri yıkar demek gibi bir şeydir. AK-47 çok Kullanışlı bir piyade tüfeğidir. Günümüzde bir çok terör organizasyonu tarafından kullanılır. Ancak ben askerliğimi yaparken acemilikte biz de AK-47 kullanmıştık. Kaleşnikof Sovyet devletinin ürettiği bir silahtır ve bir çok ulus devlet emperyalistlere karşı savaşında bu silahı kullanmıştır. Örneğin Vietnam.

Önümüzdeki süreçte dünya gerçekten değişecek. Akıllı milli devletler sınırsız para basmanın, borsa ve emlak balonları şişirmenin milli ekonomiyi mahvettiğini ve sonuçta küreselcileri zengin ettiğini açık şekilde görecek. Böylece sınırlı paralara özellikle altına ilgi artacak.

Kimin icat ettiği belli olmayan, devletlerden bağımsız çalışan bir sınırlı para yani altın ya da gümüş ulus devlet için bir tehdit mi? Elbette değil. Hatta önümüzdeki dönemde ulus devletleri küreselci ve emperyalistlere karşı savunacak en önemli silahlar. Teknik olarak bilgisayarlar arasında altının karşılığı olan Bitcoin de doğru kullanıldığında milli devlet için tehdit değil aksine emperyalist ve küreselcilere karşı çok kuvvetli bir silahtır. 

Daha önce burunlarının dibinde yetişen FETÖ gibi tehditleri görememiş milli devleti yönetenleri uyaramamış, ulus devleti koruyamamış bu ‘uzmanlarımız’ yakın gelecekte Türkiye milli devletinin de sağlam, sınırlı paralar tarafına gideceğini göremiyorlar. O gün geldiğinde dönüşleri şimdiden hayırlı olsun...

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

Erkan Öz

Erkan öz

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ya ABD bütün Bitcoinleri satın alırsa?
19 Mayıs 2020
Nerede o eski ‘halving’ler
11 Mayıs 2020
Pastayı yine başkaları yemesin
04 Mayıs 2020
Bitcoin neden talep görüyor?
27 Nisan 2020
Bitcoin ve altın
20 Nisan 2020
Covid19, dijital paraya geçiş ve para basma 
14 Nisan 2020
Kripto para şirketlerine açılan davalar
06 Nisan 2020
Bitcoin, Blockchain ve devlet
30 Mart 2020
Helikopter para ve tarihi güvenli limanlar
23 Mart 2020
Merkez bankaları yenildi, sıra hükümetlerde...
16 Mart 2020
Petrol-dolar sisteminin sonu mu?
09 Mart 2020
Trump virüs kapar mı?
02 Mart 2020
Borsalar düşüyor, altın çıkıyor... Peki ya Bitcoin?
24 Şubat 2020
Çin’in kağıt para karantinası Bitcoin’i nasıl etkiler?
20 Şubat 2020
Altcoinlerin geleceği
10 Şubat 2020
Tether Gold mu Biga mı?
03 Şubat 2020
Bankaların kriptopara aşkı
27 Ocak 2020
FUD sezonu açıldı
20 Ocak 2020
2020’de Bitcoin için umutlar artıyor
13 Ocak 2020
Hoşgeldin SPK
06 Ocak 2020
2019 umutlar, 2020 beklentiler...
30 Aralık 2019
İslam Dünyası blockchain ile bir araya gelebilir
22 Aralık 2019
Mesele sadece para değil
16 Aralık 2019
Amerika kripto paralara direniyor... Ama nereye kadar?
09 Aralık 2019
2017’yi yeniden yaşatabilecek olay
02 Aralık 2019
Ulus devletler kripto paraları nasıl kullanıyor? 
25 Kasım 2019
Bitcoin ile alış-veriş
18 Kasım 2019
Bitcoin’in arkasında hiçbir değer yok mu?
11 Kasım 2019
Para ve Devlet
04 Kasım 2019
Bitcoin neden düştü? Neden çıktı?
28 Ekim 2019
Büyük Sermaye 'Bitcoin' topluyor...
21 Ekim 2019
Libra öldü mü? 
14 Ekim 2019
Bitcoin’de Bakkt’a değil Venezuela’ya bak
07 Ekim 2019

YAZARLARIMIZ

Ya ABD bütün Bitcoinleri satın alırsa?
Ya ABD bütün Bitcoinleri satın alırsa?
Yazar: Erkan Öz
19 Mayıs 2020
BDDK’nın yönetmeliği kripto paraları kapsıyor mu?
BDDK’nın yönetmeliği kripto paraları kapsıyor mu?
Yazar: Mete Tevetoğlu
11 Mayıs 2020
Dolar zaten dijital…
Dolar zaten dijital…
Yazar: Erdoğan Turan
05 Mayıs 2020
Kodlama yapacaksak buradan başlayalım...
Kodlama yapacaksak buradan başlayalım...
Yazar: Emre Alkin
31 Mart 2020
Bir araya gelmek, başlangıçtır; beraber çalışabilmek ise başarı
Bir araya gelmek, başlangıçtır; beraber çalışabilmek ise başarı
Yazar: Erkin Şahinöz
05 Ocak 2020
Bitcoin halving fiyatlara nasıl yansır?
Bitcoin halving fiyatlara nasıl yansır?
Yazar: Mehmet Çoban
05 Aralık 2019