Altcoinlerin geleceği

Erkan Öz

  • 10 Şubat 2020

Kriptopara dünyasında Bitcoin dışındaki tüm dijital varlıklara ‘Altcoin’ deniliyor.  Altcoinlerin bazıları yükseliş piyasalarında Bitcoinden çok daha fazla değer kazanıyor. Ancak hangi altcoinlerin gerçekten bu değer artışını hak ettiği bir tartışma konusu.

Bir çok altcoin github üzerinden takip edilen kod yazım aktivitesinde hemen hiç yok. Ya da sözkonusu kriptoparaların ağında doğru dürüst işlem geçmiyor. Ancak değerleri Bitcoin yükselmeye başladığında bir bakıyorsunuz alıyor başını gidiyor. 

Bazı altcoinlerin sahiplerinin gözünü hırs bürümüş. Ben ‘Satoshi’yim ya da “Benim Bitcoin’im gerçek Bitcoin”, “Ben Bitcoini yıkacağım, bitireceğim” diye ortalıkta dolaşıyorlar. İşin tuhafı bu coinler neredeyse tüm altcoinlerin üzerinde milyarlarca dolar piyasa değeri elde etmiş durumda.

Kriptoparalarda yatırım esas olarak önce Bitcoine geliyor sonra bu altcoinlere dağılıyor. Bitcoin fiyatı arttıkça diğer kripto paralar da artış yaşıyor. Bu adamlar gerçekten Bitcoini yıkmayı başarsalar belki en az 5-10 yıl piyasa bir daha kendine gelemeyecek. Ama akıl sağlığı pek de yerinde olmayan bu arkadaşların hiç umurunda değil. Önemli olan en kısa zamanda kişisel servetlerine katabildikleri kadar çok yeni milyon ya da milyar dolarlar eklemek.

Başka vakalarda ise coinlerin sahipleri Bitcoin sayesinde şişen piyasa değerlerini kullanıp pahalı reklam kampanyaları yapıyorlar. Trajik olaylardan, felaketlerden, ölümlerden bile tanıtım çıkarmaya çalışıyorlar. Hangi söyledikleri gerçek hangi söyledikleri şaka belli değil. 

Tanınmış isimlerle veya tanınmış markalarla sürekli kendi coinlerinin ismini yanyana getirmeye çalışıyorlar. Bu ünlü kişileri genelde para ile ikna ediyorlar. Ünlü markalar ise bir çok durumda sonradan bu işbirliği açıklamalarını yalanlıyor. Ya da adamın işbirliği dediği bir bakıyorsunuz o ünlü markanın bir ürününü satın almakmış meğer. 

Ya da coin gerçekten ünlü markalarla anlaşma yapıyor ancak bu anlaşma coinin kullanımı üzerine değil. Başka bir ürünün kullanımı üzerine. Ama coin şirketinin sahipleri senelerdir sanki o markalar kendi coinlerini kullanacakmış gibi bunu millete lanse ediyor.

Birçok altcoin sahibi de türlü numaralarla coin diğerlerini şişirdikten sonra en tepeden en yüksek satışları yapıp yatırımcıyı zarara uğratıyor. Bu coinler gerçek bir üretim faaliyeti olmadan kar elde etmeden senelerce Nasdaq’ta değerleri şişen ve insiderların hisseleri yatırımcı üzerine dumpladığı bazı ‘teknoloji’ şirketlerine benziyor.

Ama bütün bu rezaletler yatırımcıyı bu tarz coinlere yatırım yapmaktan alıkoymuyor. Çünkü çoğunluk doğal olarak sadece parasal kârını en üst düzeye çıkarma peşinde. 

Elbette bu altcoinler Bitcoinden hızlı yükseldikleri gibi gerileme zamanı geldiğinde yine Bitcoin’den çok daha sert şekilde çakılıyor. Daha fazla kazanacağız diye yola çıkan yatırımcıların çoğu rekt oluyor. 

Bu durumu gören bazı Bitcoin maksimalistleri ise yine yanlış bir yola sapıyor: Bütün altcoinleri ‘shitcoin’ ilan edip hepsini yok etmeye çalışıyorlar. 

Tüm altcoinler bu tip bir düşmanlığı haketmediği gibi böyle tüm altcoinleri yok etmek filan da imkansız. 1830-60 Döneminde merkez bankası olmayan ABD’de 8000 çeşit para dolaşımda kullanılıyordu. Hemen her banka, şirket, alt yapı projesi hatta tanınmış kişi kendi parasını basabiliyordu. Investopedia’ya göre 2020 başında yaklaşık 5000 altcoin var. Yani bugünkü kriptopara sayısı daha 1860’lar Amerikasını bile yakalayabilmiş değil. Bugün altcoinleri fazla bulanlar kendilerini yüzbinlerce belki de milyonlarca altcoine hazırlasalar iyi olur.

Kimseye yatırım tavsiyesi ya da ahlak dersi vermek gibi bir niyetim yok. Herkesin kendi yolu kendi tercihidir. Şahsen akli dengesi pek yerinde olmayan ve kişisel çıkarları için ekosistemi tehlikeye atan coin sahiplerinden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışıyorum. Gerçekten iş yapan sağlam temelleri olan, uzun vadeli yatırım yapabileceğim, bana Bitcoin’in ilk dönemleri gibi para kazandırabilecek altcoinler bulmaya çalışıyorum. 

Tüm bu olup bitenler karşısında yapabileceğimiz tek şey yatırımcıların en kısa zamanda daha akıllı davranmaya başlamasını dilemek olabiliyor. Bir dönem altcoinler içerisinde açıkça saadet zinciri olanlar da vardı. Ve bunlar da milyarlarca dolar piyasa değerine ulaşmıştı. Eko sistem ve hukuk sistemi bunların en azından büyüklerini şimdilik yok etmeyi başardı. Darısı gerçekten iş yapmayıp yatırımcı tokatlamaya çalışan altcoinlerin de başına diyorum.

Kripto para piyasası uzmanlarının ağzında beylik bir ifade haline gelmiş bir cümle var: “Altcoinlerin %90’ı yok olacak.” Tarihsel veriler bu söylemi doğruluyor. Coinmarketcap’in (CMC) en eski tarihi gün fotoğrafı olan 27 Nisan 2013’te Bitcoin dışında 6 altcoin varmış. Bugün bunlardan sadece bir tanesi hala ayakta. Geri kalanlar ya tamamen sistem olarak ya da işlem hacmi olarak bitmiş. Yani 2013’te hayatta olan altcoinlerin %83’ü yok olmuş.

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

Erkan Öz

Erkan öz

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Helikopter para ve tarihi güvenli limanlar
23 Mart 2020
Merkez bankaları yenildi, sıra hükümetlerde...
16 Mart 2020
Petrol-dolar sisteminin sonu mu?
09 Mart 2020
Trump virüs kapar mı?
02 Mart 2020
Borsalar düşüyor, altın çıkıyor... Peki ya Bitcoin?
24 Şubat 2020
Çin’in kağıt para karantinası Bitcoin’i nasıl etkiler?
20 Şubat 2020
Altcoinlerin geleceği
10 Şubat 2020
Tether Gold mu Biga mı?
03 Şubat 2020
Bankaların kriptopara aşkı
27 Ocak 2020
FUD sezonu açıldı
20 Ocak 2020
2020’de Bitcoin için umutlar artıyor
13 Ocak 2020
Hoşgeldin SPK
06 Ocak 2020
2019 umutlar, 2020 beklentiler...
30 Aralık 2019
İslam Dünyası blockchain ile bir araya gelebilir
22 Aralık 2019
Mesele sadece para değil
16 Aralık 2019
Amerika kripto paralara direniyor... Ama nereye kadar?
09 Aralık 2019
2017’yi yeniden yaşatabilecek olay
02 Aralık 2019
Ulus devletler kripto paraları nasıl kullanıyor? 
25 Kasım 2019
Bitcoin ile alış-veriş
18 Kasım 2019
Bitcoin’in arkasında hiçbir değer yok mu?
11 Kasım 2019
Para ve Devlet
04 Kasım 2019
Bitcoin neden düştü? Neden çıktı?
28 Ekim 2019
Büyük Sermaye 'Bitcoin' topluyor...
21 Ekim 2019
Libra öldü mü? 
14 Ekim 2019
Bitcoin’de Bakkt’a değil Venezuela’ya bak
07 Ekim 2019

YAZARLARIMIZ

Uşak neden evin hanımını öldürsün?
Uşak neden evin hanımını öldürsün?
Yazar: Erdoğan Turan
27 Mart 2020
Helikopter para ve tarihi güvenli limanlar
Helikopter para ve tarihi güvenli limanlar
Yazar: Erkan Öz
23 Mart 2020
Panik bittiğinde olacaklara hazır mıyız ?..
Panik bittiğinde olacaklara hazır mıyız ?..
Yazar: Emre Alkin
17 Mart 2020
Bir araya gelmek, başlangıçtır; beraber çalışabilmek ise başarı
Bir araya gelmek, başlangıçtır; beraber çalışabilmek ise başarı
Yazar: Erkin Şahinöz
05 Ocak 2020
Bitcoin halving fiyatlara nasıl yansır?
Bitcoin halving fiyatlara nasıl yansır?
Yazar: Mehmet Çoban
05 Aralık 2019