'Quo Vadis?' (nereye gidiyoruz ?)

Emre Alkin

  • 01 Aralık 2019

Siz bu satırları okurken ben muhtemelen Londra'ya uçuyor olacağım. Orada "trustintech" yani teknolojiye güven temalı bir toplantıda konuşacağım. Dünyanın her yerinden binlerce kişinin katıldığı bu etkinliğin ev sahipliğini Huawei yapıyor.

Gelecek yıl 5G'nin yılı olacak ve şimdiden bu konuda kanaat liderlerinin görüşlerini seslendirecek platformlar oluşturuyorlar. Geçen hafta biz de Altınbaş Üniversitesi'nde Mahfi Eğilmez ve Işın Çelebi ile "çarşamba buluşmaları"nda tekrar bir araya geldik ve bu 5G konusunu ele aldık. 

Işın Çelebi, gelecek yılın sonuna kadar Türkiye'nin 5G'yi kullanabilmesi için 5 milyon km uzunluğunda fiber optik kablo altyapısına kavuşması gerektiğini ifade ederken, maliyetinin 50 Milyar Dolar civarında olduğunun altını çizdi. Yani İstanbul Havalimanından iki tane. Bize oldukça zaman ve para kaybına mal olan bu mega projenin yaratamadığı katma değer ile, 5G'ye kavuşmamız ile birlikte yaratılacak katma değeri kıyaslamıyorum bile. Bu arada 5G'yi mümkün hale getiren formülü yazan Dr. Erdal Arıkan, bu buluşu tüm insanlığa armağan ederken, biz "yok sağol, biz tokuz" demişiz. Çinliler ise hemen sahip çıkmışlar. Demek ki, öncelik tespitlerimizi doğru yapmıyoruz. 

Bir bilgi vereyim sadece Stokholm şehrinin fiber optik kablo altyapısı 2 milyon km. Türkiye'nin ise sadece 500.000 km civarında bir altyapısı var. Bakır kablolarla 5G'yi yakalamak mümkün değil. Çok kritik bir durumdayız.

Aslına bakılırsa 5G'ye kavuşmakla beraber çoğunluğun oyunu alan herhangi bir partinin, bu sebeple kimseye sormaya gerek duymadan verimsiz projelere para harcama keyfiyeti de ortadan kalkacak. Block Zincir teknolojileri ve hızı artan iletişim sayesinde vatandaşlar fikirlerini ve reylerini doğrudan yansıtabilecekler. Anayasaları değiştirerek etkisiz hale gelen parlamentolar yerine, kadın-erkek eşitliğinin sağlandığı, gerçekten egemenliğin kayıtsız şartsız millete verildiği bir model ortaya çıkacak. 

Şu anki model Kanun yapıcı olarak seçilenlerin iktidar ya da muhalefette olun sürekli liderin tahakkümü altında olması sonucunu ortaya çıkardığı için, "sade vatandaşın bilgisi yeterli olmaz" eleştirisi havada kalıyor diyebilirim. ABD, İngiltere, Rusya, Türkiye ve birçok ülkede parlamentoların yasalaştırdıkları veya görmezden geldikleri meselelere bakınca her tarafta ciddi bir liyakat sorunu olduğu aşikar. "Çoğunluğun tiranizmi" ancak teknolojiyle alt edilebilecek tehlikeli bir seviyeye ulaştı diyebilirim. 

Bu çerçeveden bakınca, neden iktidarların teknolojiyi geliştiren işlere imza atmaktan çekindikleri, sadece seçmenin gözünü boyayacak bol para harcanan ama katma değeri düşük şaşaalı işleri talep ettikleri ortaya çıkıyor. Merkez Bankaları ve Para Otoriteleri de benzer şekilde, eldeki modelin artık çalışmadığını görerek ufak tefek dokunuşlarla ayakta kalmaya çalışıyorlar. Geçen haftaki yazımda kripto paraların konuşlanmasını geciktirecek konvansiyonel hamleler konusunda uyarıda bulunmuştum. 

Son günlerde tekrar "Kanal İstanbul" projesinin seslendirildiğini görüyorum. Halbuki Cumhurbaşkanı Erdoğan "fiber optik kablo yatırımı önceliklidir" diye açıklama yapıyor. Demek ki bazı çıkar grupları şahsi menfaatlerini seslendirmeye çalışıyor. Devletin en yüksek mertebesinden de "sırası değil" şeklinde bir cevap veriliyor. Diliyorum ki bu mücadeleyi basiret kazansın ve Türkiye gelecek yıl 5G'ye dahil olsun. Yoksa önce 4.5G dediğimiz gibi,  gelecek yıl 4.75G deyip kendimizi kandırmaya devam ederiz.

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…
  • Paylaş

Emre Alkin

Emre alkin

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Elalem dijital dünyaya giderken biz ne alemdeyiz ?..
09 Aralık 2019
'Quo Vadis?' (nereye gidiyoruz ?)
01 Aralık 2019
Sonuç değişmeyecek ama gecikecek...
26 Kasım 2019
Türk Lirası'nın yerine Türk Dijital parası gelir mi ?..
12 Kasım 2019
Bu serüvenin sonu belli, bundan sonrakine hazır olmak gerekiyor...
06 Kasım 2019
Ümidin bittiği yerde insanlık imdada koşuyor...
30 Ekim 2019
Libra doğmadan öldü mü? Yoksa ?!..
15 Ekim 2019
Dijital Çağı doğru tarif edebiliyor muyuz ?..
08 Ekim 2019
Türkler kripto paraya inanıyor...
23 Eylül 2019
Meslek Liselerinden Blockchain'e doğru...
18 Eylül 2019
Kripto Paralar bize çağ atlatabilir mi?..
11 Eylül 2019
Kripto değer, paranın yerine geçecek mi?
04 Eylül 2019
Emre Alkin Hong Kong'da Kripto piyasasını değerlendirdi
30 Ağustos 2019
Kripto paraların avantajı ve dezavantajı...
22 Ağustos 2019
Arjantin ortalığı karıştırırken...
15 Ağustos 2019
Güçlü paralara güven kaybolurken kripto paralar yükseliyor...
08 Ağustos 2019
Neden Kripto Paralar ortaya çıktı ?..
01 Ağustos 2019

YAZARLARIMIZ

Küçük yıldızlar...
Küçük yıldızlar...
Yazar: Erdoğan Turan
13 Aralık 2019
Elalem dijital dünyaya giderken biz ne alemdeyiz ?..
Elalem dijital dünyaya giderken biz ne alemdeyiz ?..
Yazar: Emre Alkin
09 Aralık 2019
Amerika kripto paralara direniyor... Ama nereye kadar?
Amerika kripto paralara direniyor... Ama nereye kadar?
Yazar: Erkan Öz
09 Aralık 2019
Bitcoin halving fiyatlara nasıl yansır?
Bitcoin halving fiyatlara nasıl yansır?
Yazar: Mehmet Çoban
05 Aralık 2019
Bitcoin (......) bir paradır
Bitcoin (......) bir paradır
Yazar: Erkin Şahinöz
03 Kasım 2019
Piyasalarda nasıl başarılı oluruz?
Piyasalarda nasıl başarılı oluruz?
Yazar: Zeliha Saraç
15 Ağustos 2019

E-BÜLTEN ABONELİK

Haftalık analizler epostanızda