Bitcoin mi, altın mı? Hangisi daha parlak?

Erdoğan Turan

  • 30 Eylül 2019

M. Ö 5000 Eski Mısır uygarlığı, mücevherlerde gümüş ve altın kullanılmaya başlandı.

M.Ö 3000 Sümerler altın mücevher üretimine üretimine başladı

M.Ö 564 Lidya Kralı altın sikke bastırdı.

M.Ö 46 Sezar Roma’da o güne kadarki en büyük miktarda altın madeni para çıkardı.

M.Ö 30 Roma Kralı Augustos altını fiyatlandırdı.

2009 Elektronik para Bitcoin ortaya çıktı.

2010 Bitcoin ile ilk alışveriş yapıldı.

2017 Bitcoin fiyatı 1000 dolardan 19 bin dolara yükseldi.

Birinin tarihi 7000 yıllık geçmişe, diğerinin tarihi 10 yıl öncesine dayanıyor.

Altın ile bitconi kıyaslamak ne kadar doğru?

Altın riskten kaçanların, varlıklarını korumak isteyenlerin ilk baktığı liman. Aynı güvensizlik kripto para dünyasını da besliyor. Ama gerçekten tasarruf aracı hangisi sorusunun cevabı şimdilik belli, altın. Ama altın alternatifsiz değil.

Altın bitcoinin sunduğu tüm imkanları sunarken, bitcoin altının sunduğu imkanların daha azını sunabiliyor.

Bitcoin için er veya geç bir düzenleme ile ekonomik aktörlerinin çoğu tarafından güven duyulan bir varlık haline gelmesi gerekir. Bu da temel felsefeyle çelişkili bir hal olabilir.

Volatilite/oynaklık konusunda bitcoinin alması gereken mesafe var. Altın fiyatı da oynak ama bir kripto para kadar değil.

Altının değiştirebilirliği bitcoine göre çok daha rahat

Altın fiyatının çok uzun bir süredir baskılandığını düşünenler var. Bİtcoin için ise ne kadar üretileceği, hangi vadede dolaşıma gireceği, üretimin daha ne kadar devam edeceği baştan belli.

Altını saklamak, depolama-taşıma, güvenlik sorunu olarak duruyor. Bİtcoin için de güvenlik açıkları var fakat bu açıkları kapatmanın maliyeti fiziki altın riski maliyetine göre çok düşük.

Bitcoin alışılmış sınırların  dışında “bir şey”, sınıflandırma çabası beyinin otomatik çalıştırdığı, işi kolaylaştıran bir atağı. Bitcoin para mı, menkul kıymet mi, dijital altın mı yada bunların hiçbiri değil mi, cevabı kişiden kişiye değişir.

10 yıllık geçmişiyle kripto paranın geldiği nokta gözardı edilecek gibi değil. Şimdi merkez bankalarının devreye girdiği/gireceğini duymaya başlıyoruz, yani kimse gidişata kayıtsız kalamıyor.

Alışılmışın dışına çıkmaya hazır olmak lazım. Bitcoin “başka bir dünya mümkün” dedirtiyor. Geleneksel tercihlerden vazgeçme mecburiyeti olmadan alternatife gözü kapatmak fayda sağlamayacak.

Dijital devrim her şeyi değiştiriyor, insan ilişkilerini, üretimi, tüketimi. Parayı, paraya bakışı nasıl değiştirmesin?

Erdoğan TURAN - @erdogan_turann

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…
  • Paylaş