Arjantin ortalığı karıştırırken...

Emre Alkin

  • 15 Ağustos 2019

Dün havalimanında rastladığım bir iş insanı “Arjantin bizi niye etkiliyor ?” diye sordu. Ben de kendisine bunun birkaç tane cevabı olduğunu söyleyerek “A4 kağıdına bir sayfa” adını verdiğim bilgilendirmeyi yaptım. 

Türkiye, kredi notu ne kadar kırık olursa olsun para ve sermaye piyasaları kabul edilen standartlarda olan diğer gelişen ülkeler işe beraber değerlendiriliyor. Bu sebeple bu havuz içindeki ülkelerden birinde meydana gelen olumsuzluk bir kaç değişik tepkinin ortaya çıkmasına sebep oluyor:

- Önce yatırımcılar gelişen hangi ülkede sıkıntı varsa o ülkedeki portföylerinin en likit enstrümanlarını satıyorlar. Paraya çevrilmesi zor olan aktifler kağıt üzerinde zarar yazsa da, likit olanları satarak dengelemeye çalışıyorlar. Elbette bu satış işleminde portföy yöneticileri yarış içinde oldukları için hem satışların hacmi büyük oluyor hem de piyasalarda sert düşüşler gerçekleşiyor.

- Bazen bir başka ülkede yaşanan zararları tazmin için aynı yöneticilerin farklı ülkelerdeki portföylerini de boşalttıklarına şahit oluyoruz.

- Kısa vadede yüksek getiri elde etme prensibiyle çalışan hedge fonlar, satış dalgasının genele yayıldığını gördükleri an, kervana katılıp onlar da satış yapıyorlar. Buna da karışık algoritmalarla işlem yapan bilgisayarları da ekleyelim. Düşüş belli bir seviyeye geldiği zaman onlar da elbette makine oldukları için hiçbir duygu taşımadan satışa katılıyorlar.

- Neticede bir zamanlar dolarlarını bozup gelişen ülkelerin aktiflerine yatırım yapanlar, söz konusu aktifleri satıp dolara geri döndükçe ulusal paralar değer kaybetmeye başlıyor. Eğer bu esnada dolar ve euroya karşı güven azalmışsa, altın ve kripto paralar değer kazanmaya başlıyor. 

Arjantin’deki siyasi gelişmelerin piyasa beklentilerinin dışında gerçekleşiyor olmasının gelişen ülke piyasaları üzerindeki negatif tesirini bu şekilde özetlemek mümkün. Diğer taraftan para ve sermaye piyasalarının birbirleriyle bu kadar temas halinde olması, paraların ve menkul kıymetlerin sert şekilde dalgalanması yatırımcıların “güvenli liman” arayışlarını artırmaya devam ediyor. Bu gelişmeler, bir yandan bugünü diğer yandan da yarını sizler için yorumlamak fırsatı yarattı diyebilirim. 

“Yarınlara hazır mıyız ?..”

Sanayi 4.0’dan 5.0’a doğru geçerken mavi yakalı ve beyaz yakalıların yaptığı birçok işin robotlar ve yapay zeka tarafından gerçekleştirileceğini öngörüldüğü için, atıl kalacak insan kaynağının kendini geçindirecek değeri mevcut para sistemleriyle nasıl sağlayacağı da herkesi düşündüren bir mesele oldu. “Yardımseverlik” ya da “çevreye duyarlılık” gibi bugün değer verilen ama para etmeyen davranışların alış-veriş değerine dönüşeceği pilot projelere katıldığım için, bu adımların fantezi değil doğru hamleler olduğunu görebiliyorum.

Arjantin ya da başka bir ülkeden kaynaklanan sorun sebebiyle para kaybedenler olacağı gibi, sosyal hizmet yaptığı için, bildiklerini öğrettiği için, sıfır atıkla yaşadığı için veya herhangi bir mal ya da hizmeti kullandığı/tanıttığı için kesintisiz gelire sahip olacakları tahayyül edebiliyorum. Belki zengin olmayacaklar ama zenginlerin dertlerine sahip olmadan kendi kendilerine yeten bir hayata sahip olacaklar.

Bundan sonraki adım, her türlü emek-düşünce-katkı ile yaşamaya devam etmek olacak. Giderek dijitalleşen dünya, sadece insanların değil her türlü canlı/cansız varlığın hareketini kaydettiği için, tüm emek birimlerinin değere ve değiş tokuş birimine dönüşmesini sağlayacak. Yakın gelecekte bugünün para ve sermaye piyasalarına göre çok daha farklı algoritmalar içeren enstrümanlar olacak gibi gözüküyor. Blockchain teknolojisi yaygınlaştıkça, ulusal paraların ve birçok formalite ile bürokrasinin ortadan kalkacağı da öngörülebilir. 

İstanbul’daki bir alış veriş merkezinde telefon ya da araçları şarj etmek için ünitelere pedal çevirerek enerji depolayan bir sade vatandaşın kredi kartına ya da banka kartına aynı gün kullanabileceği alış veriş birimleri yüklendiğinde, Arjantin’de aynı gün 3 hükümet de değişse fark etmeyecek. İnsanlar kendi emekleriyle kendilerine yetecekler. 

O gün geldiğinde bankacılık ve finans bitmeyecek. Ancak şekil değiştirecek. Enerjinin değere çevrildiği yeni dünyada, ihtiyacı olanlar için hizmet vermeye devam edecektir.

Emre ALKİN

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

Emre Alkin

Emre alkin

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Altın mı Bitcoin mi?..
03 Şubat 2020
Deprem gerçeği ve kripto değerlerin önemi...
29 Ocak 2020
Vatandaş Devlet kadar güçlü değil... Dikkatli olmalı...
21 Ocak 2020
Çoğu gitti azı kaldı...
07 Ocak 2020
Neden blokzinciri ve kripto parayı kucaklıyorum ?..
30 Aralık 2019
Yeni yıla hazırlanırken...
23 Aralık 2019
Elalem dijital dünyaya giderken biz ne alemdeyiz ?..
09 Aralık 2019
'Quo Vadis?' (nereye gidiyoruz ?)
01 Aralık 2019
Sonuç değişmeyecek ama gecikecek...
26 Kasım 2019
Türk Lirası'nın yerine Türk Dijital parası gelir mi ?..
12 Kasım 2019
Bu serüvenin sonu belli, bundan sonrakine hazır olmak gerekiyor...
06 Kasım 2019
Ümidin bittiği yerde insanlık imdada koşuyor...
30 Ekim 2019
Libra doğmadan öldü mü? Yoksa ?!..
15 Ekim 2019
Dijital Çağı doğru tarif edebiliyor muyuz ?..
08 Ekim 2019
Türkler kripto paraya inanıyor...
23 Eylül 2019
Meslek Liselerinden Blockchain'e doğru...
18 Eylül 2019
Kripto Paralar bize çağ atlatabilir mi?..
11 Eylül 2019
Kripto değer, paranın yerine geçecek mi?
04 Eylül 2019
Emre Alkin Hong Kong'da Kripto piyasasını değerlendirdi
30 Ağustos 2019
Kripto paraların avantajı ve dezavantajı...
22 Ağustos 2019
Arjantin ortalığı karıştırırken...
15 Ağustos 2019
Güçlü paralara güven kaybolurken kripto paralar yükseliyor...
08 Ağustos 2019
Neden Kripto Paralar ortaya çıktı ?..
01 Ağustos 2019

YAZARLARIMIZ

Rahat mıyız?
Rahat mıyız?
Yazar: Erdoğan Turan
12 Şubat 2020
Altcoinlerin geleceği
Altcoinlerin geleceği
Yazar: Erkan Öz
10 Şubat 2020
Altın mı Bitcoin mi?..
Altın mı Bitcoin mi?..
Yazar: Emre Alkin
03 Şubat 2020
Bir araya gelmek, başlangıçtır; beraber çalışabilmek ise başarı
Bir araya gelmek, başlangıçtır; beraber çalışabilmek ise başarı
Yazar: Erkin Şahinöz
05 Ocak 2020
Bitcoin halving fiyatlara nasıl yansır?
Bitcoin halving fiyatlara nasıl yansır?
Yazar: Mehmet Çoban
05 Aralık 2019