İşte kripto para dünyasının yıldızları

Erdoğan Turan

  • 12 Ağustos 2019

İşte size kökenleri, artıları ve eksileri ile kripto para dünyasının yıldızları.

Aşağıdaki listede en bilinen 10 kripto para birimi var. İlk 10 kripto paranın piyasa değeri toplam piyasanın yüzde 75'inden fazlasını oluşturuyor.
2017 yılı, kripto para birimleri için harika bir yıldı, pazarın piyasa değeri Ocak 2017'de  18 milyar dolardan Ocak 2018'de 800 milyar dolara çıktı. Daha sonra, fiyatların düştüğü ve piyasa değerinin Nisan 2018'in başında 254 milyar dolara gerilediği büyük bir düzeltme gördük.

Biliyorum çoğunlukla fiyattaki heyecan temeldeki amaçtan önde gelir piyasada. Ama her şey fiyat değil, bir de “değer” var.

Biz biraz da “değere” odaklanalım. İşte ilk 10 sıralaması.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin'i tanımlamak için iki kelime yeterli - merkezi olmayan ve dijital.

2008 yılında oluşturulan Bitcoin ilk kripto para birimi oldu. Bitcoin hakkındaki en ilginç şey, onu kimin oluşturduğunun bilinmemesi.

Bitcoin, elektronik ödeme yaparken bankalar ve kredi kartı şirketleri vb. merkezi aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Arkadaşınıza 1 BTC ödemek isterseniz, bankanızı dahil etmek zorunda kalmadan doğrudan yapabilirsiniz. Bitcoin için hedef ABD doları İngiliz sterlini Japon yeni gibi para birimlerine alternatif oluşturmak.

Bitcoin Artıları

•    BTC'nin ilk 10 kripto para birimi arasında olmasının nedenlerinden biri en eskisi, en büyüğü olması ve daha fazla büyümesi için destek veren en büyük geliştirici/yatırımcı topluluğuna sahip olması.

•    Tüm üst alışverişler ve cüzdanlar tarafından desteklendiğinden, yeni başlayanlar için bile Bitcoin satın almak kolay.

•    Büyük şirketler BTC’de ödemeleri kabul etmeye çoktan başladı.

Bitcoin Eksileri

•    Çok yavaş işlem hızıyla Bitcoin, ölçeklendirmede büyük zorluklarla karşı karşıya. Bir Bitcoin işlemi yaklaşık 10 dakika sürüyor.

•    Madencilik konusunda Bitcoin enerji yoğun bir hale geldi. Bitcoin madenciliği artık yalnızca çok fazla elektrik kullanan, pahalı, süper güçlü donanım ile mümkün.

•    Bitcoin göndermek için işlem ücretleri de tüm zamanların en yükseğinde.

Ethereum (Ether)

Ethereum , Bitcoin'den sonra en değerli ikinci kripto para birimi . 2015 yılında Vitalik Buterin tarafından yaratılan Ethereum, aslında kripto para biriminden çok daha fazlası.

Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler geliştirmek için blok zinciri tabanlı bir platform. Ether, Ethereum'un blok zincirindeki tüm işlemler için kullanılan kripto para birimi.

Blockchain teknolojisini kullanan bir proje veya uygulama hakkında bir fikriniz varsa, kendi blockchaininizi geliştirmenize gerek yok, Ethereum var.

Ethereum'un Artıları

•    Akıllı sözleşmeler oluşturmak için en popüler platform, kripto para birimi dünyasında “bir sonraki büyük şey” olarak kabul ediliyor.

•    Ethereum, diğer blok zincir projeleri için ICO başlatmak için harika bir platform sunuyor. 2017'de 5.6 milyar dolar değerindeki ICO'ların çoğunluğu Ethereum'da başlatıldı.

•    Ethereum, 10 dakika süren Bitcoin işlem hızına karşı birkaç saniye süren yüksek işlem hızına sahip.
Ethereum Eksileri

•    Bitcoin gibi, Ethereum da ölçeklenebilirlikle ilgili ciddi sorunlarla karşı karşıya. Ağ tıkanıklığına neden olan işlemleri doğrulamak için hala eski bir mekanizma kullanıyor. Bu, Bitcoin’in kullandığı mekanizma, yani tıpkı Bitcoin gibi, Ethereum da çok fazla elektrik istiyor. Bununla birlikte, Ethereum'un enerji sorununa çözüm için aktif çalıştığını not etmek gerek.

•    Ethereum yalnızca bir kodlama dilini destekliyor, Solidity. Tek dil geliştiricilerin yeni bir dil öğrenmeleri gerektirdiğinden, onlar için bir giriş engeli görevi görüyor.

•    Ethereum, benzer platformlar sunan ancak gelişmiş teknolojiye sahip NEO ve Cardano gibi kripto paralarla piyasada sert bir rekabetle karşı karşıya.

Çok güçlü temellere ve mükemmel bir ekibe sahip olan Ethereum, en popüler kripto para birimleri arasındaki yerini kesinlikle hak ediyor.

Ripple (XRP)

Ripple , uluslararası ödeme transferleri ile ilgili sorunları çözmeye odaklandığından, benzersiz durumda. Uluslararası işlemleri hem hızlı hem de ucuz yapmak amacıyla 2012 yılında kuruldu.

Var olan toplam 100 milyar XRP'nin 50 milyarı Ripple'ın arkasındaki şirkete ait. Bu durum, kripto paraların çoğunluğunu elinde tutan merkezi bir varlığın bulunmadığı, diğer kripto para birimine kıyasla çok farklı bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor.

Ripple Artıları

•    Uluslararası bir para transferi yaklaşık 3 işlem günü sürer. Öte yandan, Ripple saniyeler içinde işlemin gerçekleşmesini sağlayabilir. Ayrıca Ripple’da, ücretler finansal kurumlar ve diğer kripto para birimleri tarafından tahsil edilenlerle karşılaştırıldığında oldukça düşük.

•    Ripple’ın hedefi çok net, uluslararası ödemeler. Ripple ekibi belirli bir alanı hedef alan en iyi çözümleri sunmaya odaklı.

•    Ripple, gerçek dünyada test edilen birkaç kripto para birimi platformu arasında. Ripple birçok büyük finansal kurumla stratejik bağlara sahip ve şu anda American Express ve Santander tarafından kullanılmakta.

Ripple Dezavantajları

•    Şirket, kendi kripto parasının yarısına sahip olduğu için, çoğu zaman merkezileşmiş olmakla eleştiriliyor, çünkü bir merkezin yokluğu kripto para birimlerinin arkasındaki ana fikir.

•    Ripple'nin en büyük kullanıcısı olan bankalar ve finansal kurumlar, uluslararası ödemeler için kendi çözümlerini geliştirmeye başladı.

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin geliştirici topluluğu Bitcoin kodunda gerekli olan değişikliklerle ilgili bir anlaşmaya varamayıp 2016 yılında BCH'ye geçti ve şu anda BCH en iyi 10 kripto para birimi arasında 4. Sırada.

BCH oluşturmanın amacı, özellikle ölçeklenebilirlik ve işlem ücretleri ile ilgili olarak mevcut Bitcoin sorunlarının bazılarını çözmek.

Bitcoin Cash Artıları

•    Bitcoin Cash işlemleri Bitcoin işlemlerinden daha hızlı.

•    Ortalama Bitcoin işlem ücreti şu anda 1,8 dolar civarında ve bu ücret Bitcoin Cash için 0,067 dolara seviyesinde.

Bitcoin Cash Eksileri
•    BCH madenciliği Bitcoin madenciliği kadar pahalı ancak daha az getiri sağlar, bu nedenle madenciler arasında bir favori değil.
•    Bitcoin Cash, diğer popüler kripto para biriminde olduğu kadar kolayca kullanılamıyor.

EOS

EOS  Haziran 2017'de bir ICO aracılığıyla başlatıldı. 

EOS, Bitshares ve blockchain tabanlı blog sitesi Steemit’in de kurucusu olan Dan Larimer tarafından yaratıldı.

EOS, geliştiricilerin bir merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler inşa etmeleri için bir platform oluşturuyor.

EOS Artıları

•    EOS'nin Ethereum'dan çok daha fazla ölçeklenebilir olması gerekiyor, çünkü işlemleri doğrulamak için gelişmiş bir mekanizma kullanıyor. İddiaya göre saniyede 10.000-100.000 işlem gerçekleştirebilecek.

•    Diğer en iyi 10 kripto para biriminden farklı olarak, EOS, C ++ da dahil olmak üzere birçok dili desteklemekte.

•    EOS, kanıtlanmış bir sicile, deneyimli bir ekibe sahip.

EOS Eksileri

•    En büyük sorun, platformun henüz başlatılmamış olması, bu yüzden hiç kimse gerçekten ne kadar iyi veya kötü olacağını bilmiyor.

Cardano (ADA)

Cardano , Eylül 2017'de Ethereum'un kurucusu Charles Hoskinson tarafından yaratıldı. Ethereum gibi, Cardano da merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler için bir platform olarak geliştirildi.

Cardano, üçüncü ve en ileri nesil blockchain teknolojisi olarak kabul ediliyor.

Cardano'nun Artıları

•    Cardano, blok zincirinin geliştirilmesine katkıda bulunan küresel araştırmacılar ve bilim insanlarından oluşan bir akademik topluluk tarafından destekleniyor.

•    Cardano, saniyede 257 işlem yapabilme özelliğine sahip, Ethereum'dan çok daha ölçeklenebilir.

•    Cardano, birlikte çalışabilirlik sağlamayı amaçlıyor; bu, farklı kripto para birimleri ve altyapıları ile kesintisiz bir şekilde etkileşime girebileceği anlamına geliyor.

Cardano Eksileri

•    Cardano tarafından önerilen pek çok fikir henüz nihai üründe geliştirilmedi. 

•    Ethereum'dan EOS ve NEO'ya kadar bu alanda büyük bir rekabet var.

Litecoin (LTC)

Litecoin , 2011 yılında eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından yaratıldı. Geliştirmek amacıyla Bitcoin'in üzerine inşa edildi. 

Litecoin Artıları

•    Bir Bitcoin işlemini tamamlamak için 10 dakika sürerken Litecoin işlemi 2,5 dakika civarında sürüyor. 

•    Ortalama Litecoin işlem ücreti 0,179 dolar civarında (Bitcoin 1,8 dolar)

Litecoin Eksileri

•    İşlem hızı dışında, Litecoin'in, onu diğerlerinden önemli ölçüde ayıran başka bir özelliği yok. (mahremiyet, akıllı sözleşmeler ve uluslararası ödemeler vb.alanlar)

•    Bitcoin madenciliği gibi, Litecoin madenciliği de pahalı ve uzmanlaşmış güçlü donanıma sahip olanlarla sınırlı.

Stellar (XLM)

Stellar , 2014 yılında, Ripple'ın da kurucusu olan Jed McCaleb tarafından kuruldu ve Stellar Kalkınma Vakfı doğdu.  Ripple gibi, Stellar da sınır ötesi ödemeleri daha verimli hale getirmeye odaklanıyor.

Stellar için diğer tüm popüler şifreleme risklerine kıyasla öne çıkan bir şey, Stellar Kalkınma Vakfı'nın kar amacı gütmeyen bir organizasyon olması. 

Stellar'ın Artıları

•    Stellar, en yakın rakibi Ripple ile kıyaslandığında daha ademi merkeziyetçi. Ayrıca, kar amacı gütmeyen kuruluş olarak, diğerlerinden daha fazla güven veriyor.

•    Stellar, 30'dan fazla bankayla ve Deloitte ve IBM gibi kuruluşlarla stratejik ortaklıklar sağlamış durumda.
Stellar Eksileri

•    En iyi 10 kripto para birimi listemizdeki Ripple dahil uluslararası ödemeler alanını hedef alan birçok para var. Yani Stellar’ın içinde olduğu alanda rekabet sert.

IOTA

2015 yılında kurulan IOTA , benzer kripto paraların en eşsiz olanı. Blockchain teknolojisinden ziyade “Tangle” adlı yeni bir protokolü kullanan tek isim.
Nesneler arasında internet üzerinden iletişim sağlayan bir teknoloji olan Nesnelerin İnterneti'ni (IoT) duymuşsunuzdur. IOTA, bu teknolojiyi daha güvenli, kesintisiz ve ölçeklenebilir hale getirmeye odaklanmış.

IOTA'nın Artıları

•    IOTA'nın diğer tüm şifreleme risklerine göre sunduğu en büyük avantaj, sıfır işlem ücreti .

•    Diğer tüm kripto para birimleri ölçeklenebilirlik sorunları ile mücadele ederken, IOTA'nın teknolojisi sonsuz ölçeklenebilirlik vaat ediyor.

IOTA Eksileri

•    IOTA, bir başka sektörün başarısı üzerine bahis yapıyor - Nesnelerin İnterneti. Bu durum IOTA’yı geleceğini diğer para birimlerinden daha tahmin edilemez kılıyor.,

•    MIT Media Lab, son zamanlarda Tangle’da bir güvenlik sorunu keşfetmişti.

•    Eğer büyük IoT oyuncuları kendi kripto para birimlerini geliştirirse, IOTA sert bir rekabetle karşı karşıya kalabilir.

NEO

Çin kripto para birimi olan NEO , 2014 yılında Da Hongfei tarafından yaratıldı.  Ethereum’a benzemesi nedeniyle NEO “Çin Ethereum’u” olarak adlandırılıyor. NEO akıllı sözleşmelerin geliştirilmesi ve ICO'ların başlatılması için blok zincir tabanlı bir platform sunuyor.

NEO'nun Artıları

•    NEO, Ethereum'un saniyede 15 işlemiyle karşılaştırıldığında saniyede 10.000 işlem gerçekleştirebilir.

•    Ethereum yalnızca bir programlama dilini desteklerken, NEO C ++, C #, Go, Java gibi birden fazla dili destekleyerek programcılar arasında favori olmasını sağlıyor.

•    Muazzam Çin ve Asya pazarlarında açık bir avantaj sağlayan Çin hükümetinin desteğinden faydalanıyor.

NEO Eksileri

•    Devlet desteğine bağlı olduğu için, Çin hükümetinin olumsuz politikalarla ortaya çıkması halinde büyük zarar alabilir.

•    En iyi 10 listesinde olan Ethereum, Cardano, EOS gibi ciddi rekabetin yaşandığı ortamda en rekabetçi segmenti hedeflemektedir.

Yararlanılan kaynaklar: 
The Telegraph
Bitdegree.org
Cnbc.com

 

Erdoğan TURAN - @erdogan_turann
 

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

Erdoğan Turan

Erdoğan turan

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ABD Başkanlık Seçimi Piyasaları Nasıl Etkiliyor?
13 Ekim 2020
Senin kaderin değer kaybetmek
08 Ekim 2020
Çılgınlık piyasanın tabiatında var...
10 Ağustos 2020
Bas-git...
18 Temmuz 2020
Pahalı ama bir sor niye?
06 Temmuz 2020
Bitcoin'in geleceği ve İngilizler...
01 Temmuz 2020
Bitcoin iyi ama çevresi kötü...
25 Haziran 2020
Piyasalarda balon...
22 Haziran 2020
Eğer simyacı değilseniz…
18 Haziran 2020
Salgında kripto para yatırımı...
15 Haziran 2020
Paraysa para…
11 Haziran 2020
Dolar zaten dijital…
05 Mayıs 2020
Anti Bitcoin...
27 Nisan 2020
Kaybedenler kulübü...
06 Nisan 2020
Google kaç fax makinesi eder?
31 Mart 2020
Uşak neden evin hanımını öldürsün?
27 Mart 2020
İşsizlik tsunamisi…
23 Mart 2020
Piyasa neden sakinleşemiyor?
19 Mart 2020
Zira bu terazi bu sıkleti çekmez
16 Mart 2020
Olağanüstü dönemler olağanüstü tedbirler gerektirir
11 Mart 2020
Virüs piyasaları kemiriyor
07 Mart 2020
Buzdağı...
24 Şubat 2020
Rahat mıyız?
12 Şubat 2020
Salgına dair...
02 Şubat 2020
Vaziyet alın, ortalık karışabilir...
22 Aralık 2019
Sormak iyidir...
19 Aralık 2019
Merkez bankalarından kripto paralara destek
16 Aralık 2019
Küçük yıldızlar...
13 Aralık 2019
2020’nin en iyi kripto parası hangisi olacak?
08 Aralık 2019
Zaten ortalık karışık...
04 Aralık 2019
Güzellik yarışması...
30 Kasım 2019
İnananlar kaybetti... Şimdilik...
27 Kasım 2019
Düşünmeyi öğrenmek...
23 Kasım 2019
Kripto paraların avantajları ve dezavantajları
29 Ekim 2019
Dünyaya özgürlük ve demokrasiyi yaymak Libra’ya mı kalmış?
25 Ekim 2019
Kripto para dünyasının sorunu
22 Ekim 2019
Bitcoin mi, altın mı? Hangisi daha parlak?
30 Eylül 2019
Artık kur savaşı değil, dijital para savaşı
27 Eylül 2019
Kripto paranın destekçileri...
15 Eylül 2019
Çare kripto para mı?
04 Eylül 2019
Bağımsız mı? Gerçekten mi?
19 Ağustos 2019
İşte kripto para dünyasının yıldızları
12 Ağustos 2019
Piyasalarda kırılma mı?
08 Ağustos 2019
Sorun 'para' değil...
02 Ağustos 2019
Merkez Bankası neden kripto para çıkarıyor?
17 Temmuz 2019
Kripto paralar dolara rakip olabilir mi?
08 Temmuz 2019
Ben size asıl hikayeyi anlatayım
26 Haziran 2019
Neden kripto para dünyası hareketli?
20 Haziran 2019
Let The Party Begin!!!
11 Haziran 2019

YAZARLARIMIZ

Dört Yıl Sonra Hala Aynı Noktadayız
Dört Yıl Sonra Hala Aynı Noktadayız
Yazar: Erkan Öz
22 Şubat 2021
Kriptopara Temel Analizi - 2
Kriptopara Temel Analizi - 2
Yazar: Erkin Şahinöz
06 Şubat 2021
ICO - İlk dijital para arzı ve yatırımcının korunması
ICO - İlk dijital para arzı ve yatırımcının korunması
Yazar: Mete Tevetoğlu
13 Kasım 2020
ABD Başkanlık Seçimi Piyasaları Nasıl Etkiliyor?
ABD Başkanlık Seçimi Piyasaları Nasıl Etkiliyor?
Yazar: Erdoğan Turan
13 Ekim 2020
Dijital paraların günlük hayatımıza girmesi artık an meselesi!
Dijital paraların günlük hayatımıza girmesi artık an meselesi!
Yazar: Ali Ağaoğlu
10 Temmuz 2020
Kodlama yapacaksak buradan başlayalım...
Kodlama yapacaksak buradan başlayalım...
Yazar: Emre Alkin
31 Mart 2020
Bitcoin halving fiyatlara nasıl yansır?
Bitcoin halving fiyatlara nasıl yansır?
Yazar: Mehmet Çoban
05 Aralık 2019