Türkiye'nin en zengin isimleri ne kadar BTC'ye sahip olabilir?

Abone Ol
Türkiye'nin en zengin isimleri ne kadar BTC'ye sahip olabilir?
Gökçe Hürata
 • 03 Temmuz 2020
 • Yazar:

  Amazon CEO'su Bezos'un serveti Bitcoin'in toplam piyasa değerini aşarken, ülkemiz de merak konusu oldu. Türkiye'nin en zenginlerinin ne kadar Bitcoin alabilecekleri, tüm servetlerini yatırmaları durumunda Bitcoin arzının ne kadarına sahip olabilecekleri Cointelegraph tarafından araştırıldı.

  2020 itibarıyla Türkiye'nin en zengin ilk 10 ismi kimdir?

  Forbes dergisinin Mart sayısında Türkiye'nin en zengin isimleri açıklandı. Branding Türkiye tarafından 8 Mart 2020 tarihinde paylaşılan tam listenin ilk 10 sırasında yer alan isimler ve kişisel servet miktarlarına bakıldığında, ilk sıradaki isim Yıldız Holding'den Murat Ülker 4,7 milyar dolar ile ikinci isim Rönesans Holding sahibi Erman Ilıcak 3,2 milyar dolar, üçüncü isim Doğuş Holding'ten Ferit Şahenk 2,4 milyar dolar ve dördüncü yine Doğuş Holding'ten Filiz Şahenk 2,2 milyar dolar, beşincisi Fiba Holding sahibi Hüsnü Özyeğin 2,2 milyar dolar, altıncısı Chobani Yoghurt'tan Hamdi Ulukaya 2,1 milyar dolar, yedinci isim Yakın Doğu Üniversitesi'nden Suat Günsel 2,1 milyar dolar, sekizinci Koç Holding Semahat Arsel 1,9 milyar dolar, dokuzuncu isim LC Waikiki sahibi Mustafa Küçük 1,8 milyar dolar ve Limak Holding sahibi Nihat Özdemir 1,8 milyar dolar rakam ile son sırada yerini aldı.

  Bu sıralamaya göre, Türkiye'nin en zengin 10 isminin kişisel servetlerinin tamamını Bitcoin'e yatırdıkları varsayımından yola çıkarak kaç BTC elde edebileceklerini ve bunun toplam Bitcoin arzının ne kadarına denk geleceğinin hesabı şu şekildedir:

  Türkiye'nin en zenginleri kaç BTC alabilir?

  Piyasa verilerine göre, haber yazımı yapıldığı esnada 1 BTC 9.100 dolardan işlem gördü. CoinMarketCap verilerine göre, 18.421.912 adet BTC dolaşımda idi.

  Birinci sırada yer alan Murat Ülker, 516.484 BTC ile toplam arzın %2.8'i, ikinci sırada yer alan Erman Ilıcak, 351.648 BTC ile toplam arzın %1,9'u, üçüncü sıraya yerleşen Ferit Şahenk, 263.736 BTC ile toplam arzın %1,4'ü, dördüncü sıradaki Filiz Şahenk, 241.758 BTC ile toplam arzın %1,3'ü, beşinci sırada Hüsnü Özyeğin, 241.758 BTC ile toplam arzın %1,3'ü, altıncı sırada yer alan Hamdi Ulukaya, 230.769 BTC ile toplam arzın %1,25'i, yedinci sırayı dolduran Suat Günsel, 230.769 BTC ile toplam arzın %1,25'i, sekizinci sıradaki Semahat Arsel, 208.791 BTC ile toplam arzın %1,13'ü, dokuzuncu sırada yerini alan Mustafa Küçük, 197.802 BTC ile toplam arzın %1,07'si ve son olarak onuncu sırada yer alan Nihat Özdemir, 197.802 BTC ile toplam arzın %1,07'si kişisel servetleriyle alabileceği BTC miktarı ve bunların dolaşımdaki toplam Bitcoin miktarına oranını gösteriyor.

  Türkiye'nin en zengin 10 isminin kişisel servetlerini olduğu gibi Bitcoin'e yatırmaları durumunda, toplam BTC arzının yüzde 14,5'ini elde edebiliyorlar.

  Türkiye'nin en zengin 100 isminde durum ne olur?

  Biraz daha genişletmek gerekirse, Forbes tarafından yayımlanan Türkiye'nin en zengin 100 isim incelendiğinde, listenin en altında yer alan ve kişisel servetleri 400 milyon dolar olan kişilerin de dahil olmasıyla toplamda 95 milyar dolar servete ulaşıldı.

  Türkiye'nin en zengin 100 ismi kişisel servetlerini birleştirip toplanan 95 milyar dolarla Bitcoin sahibi olmak istediklerinde,en fazla 10.440.000 BTC satın alabilecekler.

  Bu miktar, tüm Bitcoin arzının yüzde 56,66'sına karşılık geliyor.

   

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Turkey ile ilgili her şey

  Türkiye'nin en zengin isimleri ne kadar BTC'ye sahip olabilir?

  Türkiye'nin en zengin isimleri ne kadar BTC'ye sahip olabilir?

  Amazon CEO'su Bezos'un serveti Bitcoin'in toplam piyasa değerini aşarken, ülkemiz de merak konusu oldu. Türkiye'nin en zenginlerinin ne kadar Bitcoin alabilecekleri, tüm servetlerini yatırmalar...

  • 03 Temmuz 2020
  Türkiye'de yasalar kripto para sahiplerini koruyor mu?

  Türkiye'de yasalar kripto para sahiplerini koruyor mu?

  Baş Hukuk Müşaviri Ayça Aktolga Öztürk, Bitcoin'in yasal zemini hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulunarak, Türk Medeni Kanunu'nun kripto para dünyası ile ilgili neleri kapsadığ...

  • 23 Haziran 2020
  Türk Stablecoin ihraççısı yeni Blockchain düzenlemelerini öngörüyor

  Türk Stablecoin ihraççısı yeni Blockchain düzenlemelerini öngörüyor

  Türk Lirası'na sabitlenen ilk stabilcoin olan BiLira'nın (TRYB) kurucu ortağı, Türkiye'nin gelecek yıl içinde blockchain için yeni bir düzenleyici çerçeve ilan edeceğini öngörüyor...

  • 14 Haziran 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.