Swift: Kripto paraların bir faydası yok

Swift: Kripto paraların bir faydası yok
  • 10 Eylül 2019

Bankalararası ödemeler ağ sağlayıcısı, Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT), kripto para birimlerini “yararsız ve kararsız” olarak ifadelendiriyor.

10 Eylül’de yayınlanan bir FXStreet raporunda, Londra’da düzenlenen bir brifingde isimsiz SWIFT temsilcilerinin bu toplantıya katıldıkları belirtiliyor.

“Yoyo gibi değerlerine iniyorlar, işe yaramaz ve dengesizler. Kripto şirketleri bunu istikrarlı hale getirse bile, bu hala bir sepet para birimidir. ”
Brifingte, temsilcilerin yine de dünya genelinde yaklaşık 11 bin banka ve finans kurumu arasında bağlantı kuran SWIFT ağının eksikliklerini kabul ettiği ifade ediliyor.

Günlük milyonlarca ödemeyi gerçekleştirirken, önemli maliyet ve zaman verimliliği ile geri kalmakta.

Yetkililer, “Avustralya’dan Çin’e Çin’e diğer dünya ülkelerine SWIFT ile ödeme yapmak istiyorsanız, açılış saatleri nedeniyle anında 12 saatlik bir gecikme yaşarsınız” ifadelerini kullanıyor.

Yine de, bu tanımda, Ripple’in xRapid çözümü gibi blok zincir destekli alternatiflerin ortaya koyduğu potansiyel tehditten söz edilmiyor. Zira bu çözüm ödemeyi anlık gerçekleştiriyor.

SWIFT’in tanıdığı potansiyel rakiplerden biri, Facebook’un sosyal medya devinin tamamen sahip olduğu üç uygulamasına (WhatsApp, Messenger ve Instagram) entegre olacak olan planlı stablecoin Libra. Libra her ay 2,7 milyar kullanıcının etkileşim kurduğu bir ağ.
Yine de Libra ile ilgili olarak, SWIFT temsilcileri etkisinin kısa vadede azalacağını tahmin ediyorlar.
Facebook’un iddialı kripto para birimi planları, sadece ticari sektördeki rakiplerden değil, dünya çapındaki vatandaşlardan, kripto endüstrisinin önde gelenlerinden, hükümetlerden, düzenleyicilerden ve merkez bankacılarından gelen bir dizi endişeye yol açtı.

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…
  • Paylaş