Şifreleriniz şu anda Dark Web'de satışa sunulabilir

Abone Ol
Şifreleriniz şu anda Dark Web'de satışa sunulabilir
Gökçe Hürata
 • 11 Temmuz 2020
 • Yazar:

  Yakın zamanda yapılan bir çalışma, 15 milyardan fazla kimlik bilgisinin dark web üzerinden dolaşımda olduğunu ve 2018'den bu yana % 300 artışı temsil ettiğini ortaya koydu. Mevcut bilgiler ağ erişim kimlik bilgileri, bankacılık giriş verileri ve hatta Netflix'ten akış hizmetleri hesaplarından oluşuyor.

  Siber güvenlik firması Digital Shadows tarafından yapılan araştırmaya göre, sızan verilerin bir kısmı ücretsiz olarak dolaşıyor.

  Rapor, bu kadar çok hesap kimlik bilgilerinin çevrimiçi olarak mevcut olmasının sebebinin, insanların hack araçlarını kullanarak kolayca zorlayabilen ve karmaşık olmayan şifreler kullanması olduğu konusunda uyarıyor.
   

  Kurumsal ağlara erişim


  Sızan en değerli kimlik bilgileri arasında kurumsal ağlara erişim yer alıyor. Bu veri türü, şirketin geliri gibi faktörlere bağlı olarak 120.000 dolara kadar fiyat alabilirken, ortalama 3.139 dolarlık bir maliyete sahip olma olasılığı bulunuyor.

  Bu tür verilerin dolaşımı, fidye yazılımı çetelerinin tüm bir ağa sızmak için bu erişimi kullanabileceğini ima ediyor. Bu, seçtikleri kötü amaçlı yazılımları dağıtmalarına ve sonuçta bu ağları fidye için tutmalarına izin verecek.

  Bireylerden gelen banka giriş bilgileri ortalama 70.91 dolarlık bir fiyatla satılırken, virüsten koruma programlarına erişim ortalama 21.67 dolara mâl oluyor.
   

  Kimlik bilgilerini güvence altına almak için iki veya çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirme


  Emsisoft'ta tehdit analisti Brett Callow, uyardı:

  “Çok sayıda kullanıcının kimlik bilgileri, kimlik avından kötü amaçlı yazılım saldırılarına ve veri ihlallerine kadar çeşitli şekillerde günlük olarak ortaya çıkıyor. Maruz kalmanın sonuçları, örneğin Netflix girişlerinin sızdırılması veya son derece ciddi bankacılık kimlik bilgilerinin sızdırılması gibi küçük olabilir.”

  Callow, insanların güçlü şifreler kullanarak hesaplarının tehlikeye girme olasılığını sınırlayabileceğini söylüyor : “Bir Antivirüs kullanarak şifreleri asla yeniden kullanmayın, işletim sistemlerini güncel tutun ve en önemlisi, tüm hizmetlerde iki veya çok faktörlü kimlik doğrulaması kullanın.” diyor.

  Siber güvenlik firması Cyble Research Team tarafından yapılan bir araştırma, 29 Mayıs'ta 80.000'den fazla kredi kartının verilerinin dark web'de satışa sunulduğunu ortaya koydu. Bu kartlardan elde edilen veriler dünyanın çeşitli ülkelerinden toplanmış gibi görünüyor.

  Ayrıca, “Keeper” olarak bilinen bir hacker çetesinin, 570'den fazla e-ticaret sitesinden kredi kartı verilerini çalmak için birbirine bağlı bir ağ kurduğunu bildirdi. 2017'den bu yana, karanlık web üzerinden kart bilgilerini satarak kriptoda yaklaşık 7 milyon dolar kazandılar.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Darkweb ile ilgili her şey

  Bir Hacker, Kripto için Las Vegas otel veritabanını satmaya çalışıyor

  Bir Hacker, Kripto için Las Vegas otel veritabanını satmaya çalışıyor

  MGM Resort, 2019 yılında 142 milyon otel misafirinin maruz kalmasına neden olan büyük bir veri ihlali yaşadı. Bir hacker, çalınan veritabanını yaklaşık 2.900 dolara satıyor. ZDNet tar...

  • 15 Temmuz 2020
  Şifreleriniz şu anda Dark Web'de satışa sunulabilir

  Şifreleriniz şu anda Dark Web'de satışa sunulabilir

  Yakın zamanda yapılan bir çalışma, 15 milyardan fazla kimlik bilgisinin dark web üzerinden dolaşımda olduğunu ve 2018'den bu yana % 300 artışı temsil ettiğini ortaya koydu. Mevcut bilgile...

  • 11 Temmuz 2020
  Rus hacker Aleksei Burkov'a Putin'e rağmen tutukluluk kararı...

  Rus hacker Aleksei Burkov'a Putin'e rağmen tutukluluk kararı...

  Bir Rus hacker, 26 Haziran'da ABD Mahkemesi tarafından dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hacker Aleksei Burkov, daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kişisel olarak ...

  • 26 Haziran 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.