Portföylerde ne kadar altcoin tutuluyor? Cevabı bu ankette

Portföylerde ne kadar altcoin tutuluyor? Cevabı bu ankette
  • 11 Eylül 2019

Yaygın olarak takip edilen bir Bitcoin ve kripto varlık piyasası analizi yapanTwitter hesabı, son birkaç aydır bir anket yürütüyor. DonAlt takipçilerine “Portföyünüzün ne kadarı altcoin cinsinden?” diye soruyor.

Sosyal medya platformundaki altcoin piyasası hakkında artan Bitcoin baskınlığı seviyelerine paralel olarak bir değişim başlamış gibi görünüyor. 2019’a yüzde 51 piyasa hakimiyetiyle başlayan Bitcoin şimdi kripto para birimi piyasasının neredeyse yüzde 70'ini oluşturuyor.

Bitcoin’in 2019’daki fiyat artışının büyük bir kısmı alternatif kripto varlıkları veya altcoinler denilen varlık düşmesi neticesinde meydana gelmiş gibi görünüyor.

Bitcoin fiyatları bu yıl yükseldiğinde, altcoinler daha düşük oranlarda artış gösterdi . Aynı şekilde, Bitcoin fiyatı düştüğünde, diğer kripto varlık fiyatları genellikle daha büyük düşüşler yaşadı.

Bu, Bitcoin hakimiyetinin yüzde 70 seviyesine yükselmesine neden oldu. Metrik, Bitcoin’in neredeyse 20 bin dolara ulaştığını belirten 2017 sonundaki spekülatif hareketten bu yana bu kadar yüksek olmamıştı. 

Twitter’da kripto para piyasasına yönelik duyarlılığı ölçmek isteyen popüler piyasa analisti DonAlt. 120 bin takipçisinden portföylerindeki altcoin yüzdelerini vermelerini istiyor. Bu anketlerden ilki, nisan ayının başlarında yayınlandı ve bugüne kadar toplamda 13 oldu. Tipik olarak, 10 bin ila 20 bin arasında Twitter kullanıcısı anketlere yanıt verdi ve sonuçların çıkarılacağı oldukça geniş bir örneklem büyüklüğü sağladı.

9 Nisan’da yayınlanan ankete katılanların 
Yüzde 23 Portföylerinin  yüzde 0 ila yüzde 20’sini altcoinlerde tutuyor.
Yüzde 13 Portföylerinin  yüzde 20 ila yüzde 40’ını altcoinlerde tutuyor.
Yüzde 17 Portföylerinin  yüzde 60 ila yüzde 80’inini altcoinlerde tutuyor.
Yüzde 47 Portföylerinin  yüzde 80 ila yüzde 100’nü altcoinlerde tutuyor.
5 ay sonra yapılan yeni bir ankette ise dağılım şu şekilde
Yüzde 43 Portföylerinin  yüzde 0 ila yüzde 20’sini altcoinlerde tutuyor.
Yüzde 10 Portföylerinin  yüzde 20 ila yüzde 40’ını altcoinlerde tutuyor.
Yüzde 10 Portföylerinin  yüzde 60 ila yüzde 80’inini altcoinlerde tutuyor.
Yüzde 37 Portföylerinin  yüzde 80 ila yüzde 100’nü altcoinlerde tutuyor.

Sonuçlara bakılınca Bitcoin hakimiyetinin artmasına paralel olarak portföylerde tutulan altcoinlerde de bir azalışın aoolduğu görülüyor.

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…