Popüler Bitcoin cüzdanını denetledi… Sonuç iyi değil…

Abone Ol
Popüler Bitcoin cüzdanını denetledi… Sonuç iyi değil…
Yaprak Gökçe
 • 05 Haziran 2020
 • Yazar: Yaprak Gökçe

  Avrupa Birliği güvenlik ajansı Europol, bir Bitcoin gizlilik aracı olan Wasabi Wallet'ı incelemeye aldı.

  CoinDesk’in bildirdiğine göre, teşkilatın Avrupa Sibersuçlar Merkezi’nden (EC3) alınan raporlar gizlilik aracının suçları araştırmak için Bitcoin blok zincirini kullanma üzerindeki etkisini analiz etti.

  EC3, blockchain analiz şirketi Chainalysis'in, Wasabi aracılığıyla suç amacıyla ne kadar paranın filtrelendiğini tahmin ederek güvenlik kontrollerinde "varlıklar" olduğunu belirtti.

  Wasabi'ye 3 hafta içinde Bitcoin'de 50 milyon dolar

  Nisan ayında ajans memurlarına gönderilen raporun ilk bölümünde, “Chainalysis'e göre, son 3 haftada yaklaşık 50 milyon dolarlık BTC Wasabi'ye transfer edildi. Bu oranın yüzde 30'u dark web' pazarlarından geldi. Dark web işlemlerinin toplam piyasa işlemlerinin yüzde 1'ini oluşturduğu düşünüldüğünde, bu gerçekten ciddi bir rakam” açıklaması yapıldı..

  Europol tarafından yapılan bu gözlemler, Bitcoin mahremiyetinin savunucuları ile hükümetler arasındaki uzun süreli gerilimi ortaya koyuyor. Blockchain'in şeffaf olması ve hesaplar arasındaki işlemlerin takip edilebilmesi suçluları yakalamakta yardımcı oluyor. Ancak gizlilik savunucuları Bitcoin işlemlerinin daha az izlenebilir olmasını istiyor. Bu şekilde, daha fazla insanın BTC'yi bir ödeme aracı olarak göreceği düşünülüyor.

  EC3 bu dijital çağda mali suçlarla mücadele ediyor. Rapor aslında Wasabi'nin genel olarak ne olduğunu açıklıyor ve "Bitcoin'in şeffaflığının üstesinden gelmeye çalışan ve işlemleri karıştırarak izlemeyi zorlaştıran bir cüzdan" olarak adlandırılıyor. Raporun mayıs ayında ortaya çıkan ikinci bölümü, bir ajans çalışanının blok zincirinde Wasabi işlemlerini nasıl bulacağını ve cüzdanın nasıl kullanılacağını açıklıyor.

  Europol raporda sızan Telegram kanallarını doğruladı

  Öte yandan, rapor bazı Telegram kanallarına sızdı ve kurum bunu ve raporun doğruluğunu kabul etti. Europol basın departmanı tarafından yapılan açıklamada, raporun yalnızca Europol resmi çalışanları için yayınlandığı ve aynı zamanda operasyonel bilgi içermediği belirtildi.

  Europol'un şaşkın işlemleri tekrar "düzeltme" olasılığı olup olmadığı sorusuna "Hayır" verildi.

  Wasabi cüzdan uygulamasının arkasındaki şirket olan ZkSnacks, konuyla ilgili soruları yanıtlamadı. Geçen yıl Kanadalı şirket Cypherpunk Holdings tarafından altı haneli hisse senedi yatırımı alan ZkSnacks, 7,5 milyon dolar değerinde.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Europol ile ilgili her şey

  Popüler Bitcoin cüzdanını denetledi… Sonuç iyi değil…

  Popüler Bitcoin cüzdanını denetledi… Sonuç iyi değil…

  Avrupa Birliği güvenlik ajansı Europol, bir Bitcoin gizlilik aracı olan Wasabi Wallet'ı incelemeye aldı. CoinDesk’in bildirdiğine göre, teşkilatın Avrupa Sibersuçlar Merkezi’nden (EC...

  • 05 Haziran 2020
  Europol, 27 Milyon Dolarlık Bitcoin Hırsızlığının Arkasındaki Altı Kişiyi Tutukladı

  Europol, 27 Milyon Dolarlık Bitcoin Hırsızlığının Arkasındaki Altı Kişiyi Tutukladı

  Europol, İngiltere’nin Güney Batı Bölgesel Siber Suçlar Birimi, Hollanda polisi, Eurojust ve İngiltere’nin Ulusal Suç Ajansı (NCA) ile birlikte, 27 milyon dolardan fazla kripto para birimi...

  • 26 Haziran 2019
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.