Morgan Stanley'e göre, en güvenli liman varlığı

Abone Ol
Morgan Stanley'e göre, en güvenli liman varlığı
Gökçe Hürata
 • 20 Ağustos 2020
 • Yazar:

  Koronavirüs salgını kripto para birimi endüstrisi için bir katalizör olduğu için, Bitcoin son zamanlarda kısa ömürlü boğa koşuları gördü. Pandemik, temassız bir ödeme çağına yol açtı ve kripto para birimi, dünya çapında görülen teşvik edici para baskısının neden olduğu enflasyona karşı potansiyel bir güvenli liman varlığı olarak lanse edildi. Morgan Stanley ise, henüz kripto para birimi çoğunluğuna katılmamış gibi görünüyor.

  Bununla birlikte, Morgan Stanley, doları destekleyen karşıt görüşlere sahiptir. ABD Doları, bu hafta dünyanın diğer para birimlerine karşı 27 ayın en düşük seviyesine gerileyerek, dolar endeksi 92.477'e ulaştı ve yatırımcılar 2018'den bu yana daha fazla risk aldığı görülmedi. S&P 500, koronavirüsün ortaya çıkmasından bu yana kayıplarını geri kazandıktan sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Morgan Stanley analistleri, dünyanın rezerv para birimini desteklediğini yazdı:

  “ABD dolarının (USD) en iyi güvenli liman para birimi olmasını bekliyoruz, özellikle de daha düşük ABD oranları onu taşıma işlemleri için daha cazip bir finansman para birimi haline getiriyor.”

  Analistler, dolar üzerinde “düşüş eğilimi” tuttuklarını ve risk duyarlılığının şimdilik desteklenmeye devam etmesini beklediklerini söylediler. Diğer para birimi stratejistleri, ABD'deki mevcut siyasi belirsizliklerin dolara zarar verdiğinden endişe ediyor. BK Asset Management genel müdürü Boris Schlossberg şunları söyledi:

  "DC'deki çıkmaz ne kadar uzun süre yerinde kalırsa, dolar satışının bir bozguna dönüşme tehlikesi o kadar büyük olur."

  Japon Yen'i ve İsviçre Frangı dinamikleri değişiyor

  Morgan Stanley analistleri, Japon Yen'i ve İsviçre Frangı'nın güvenli sığınaklar olmasına rağmen, dinamiklerinin değiştiğini söyledi. Son korelasyon ve akış analizinin, USD/ JPY ticaret paritesinin piyasa algısına karşı yatırımcıların korktuğu zamanlarda bile toparlanabileceğini öne sürdüğü belirtildi.

  Morgan Stanley, Yen ve İsviçre Frangı'nın nispeten güvenli bahisler olduğu sonucuna vardı, ancak yatırım bankası 2020'de ABD dolarını en iyi güvenli liman varlığı olarak seçti.

  Kripto para birimleri dolar düşüşünden fayda sağlamalı

  Herkes dolar karşısında yükseliş eğilimi göstermiyor.

  Morgan Stanley'nin Asya bölümünün eski başkanı ve Yale Üniversitesi kıdemli üyesi Stephen Roach, Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin, ABD dolarının potansiyel % 35 düşüşünden yararlanması gerektiğini düşünüyor.

  Roach, ABD dolarının Çin Yuanı ve Euro'nun yükseliş görünümlerinden kaynaklanan yabancı para birimlerine karşı % 35 oranında değer kaybedebileceğini söyledi. Çin ve Euro Bölgesi, ABD ticaretinin yüzde 40'ını oluşturuyor ve bu iki para birimi önemli bir artış görmedikçe ABD dolarında çöküş olmayacak.

  Piyasalar, şu anda, döviz piyasalarındaki büyük hareketleri absorbe etmek için çok küçük olmasına karşın, Roach, kripto para birimlerinin ve altının doların zayıflığından yararlanması gerektiğini vurguladı.

  ABD dolarının küresel rezerv para birimi olarak rolü, altın için argümanlar

  Bitcoin yeni bir dijital altın olma yolunda hız kazanırken, altın son zamanlarda kendi rallisini gördü ve rekor 2,000 Dolara ulaştı. Kripto piyasası rallisine ek olarak, yatırımcılar ABD'de başka bir teşvik ödemesinin umutlarını tartışırken ve jeopolitik riskleri arttırırken altın ivme kazandı.

  Altın fiyatlarındaki rekor yükseliş, ABD dolarının dünya rezerv para birimi olarak geleceği ile ilgili soruları gündeme getiriyor.

  Goldman Sachs yatırım bankası, ABD dolarının Altın fiyatlarındaki son artışın gösterdiği gibi, dünyanın küresel rezerv para birimi olarak konumunu kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Goldman Sachs analistleri, müşterilere, özellikle hükümetlerin fiat para birimlerini küçümsediği mevcut ortamda, altının kullanılacak para birimi olarak son çare olduğunu söyledi.

  Goldman Sachs, önümüzdeki 12 ay içinde, Altın fiyatı için, ons başına 2.300 dolar bekliyor. Yatırım bankası ayrıca Gümüşü 22 Dolardan 30 Dolara çıkardı.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Morganstanley ile ilgili her şey

  Morgan Stanley'e göre, en güvenli liman varlığı

  Morgan Stanley'e göre, en güvenli liman varlığı

  Koronavirüs salgını kripto para birimi endüstrisi için bir katalizör olduğu için, Bitcoin son zamanlarda kısa ömürlü boğa koşuları gördü. Pandemik, temassız bir ödeme çağına yol ...

  • 20 Ağustos 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.