Merkez Bankası, Blockchain'de aktif olan BKM'nin hissedarı oldu

Merkez Bankası, Blockchain'de aktif olan BKM'nin hissedarı oldu
  • 01 Mayıs 2020

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Blockchain alanında önemli çalışmalar yapan Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) hâkim ortak olarak hissedar olduğunu açıkladı.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Bankadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“12 Kasım 2019 tarihli ve 7192 sayılı Kanun ile, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası olarak eklenen hüküm uyarınca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerinin kesintisiz işletimini sağlamak amacıyla sistemik öneme sahip kurulmuş veya kurulacak sistem işleticilerine hissedar olabilme yetkisi verilmiştir” denildi.

Bankamızdan aldığı izinler kapsamında faaliyet gösteren Interbank Card Center Inc. (BKM), faaliyetleri nedeniyle ülkemiz ödeme sistemleri açısından sistemik önemi olan bir sistem operatörü olarak kabul edilmektedir.

TCMB, ödemeler altyapısına ve yenilikçi iş yapış yöntemlerine ilişkin önemli geliştirme alanları belirlemiştir. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar açısından BKM’nin, mevcut durumda üstlendiği ve temel olarak kartlı ödemeler alanına odaklanan rollerine ilave olarak önemli görevler üstlenmesi planlanmaktadır.

Bu kapsamda TCMB, 6493 sayılı Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca BKM’ye hâkim ortak olarak hissedar olmuştur.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

 

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

Tcmb ile ilgili her şey

Merkez Bankası, Blockchain'de aktif olan BKM'nin hissedarı oldu

Merkez Bankası, Blockchain'de aktif olan BKM'nin hissedarı oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Blockchain alanında önemli çalışmalar yapan Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) hâkim ortak olarak hissedar olduğunu açıkladı. BİTCOİN ANA...

  • 01 Mayıs 2020
UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.