Kanada kripto trenine atlamayı planlamıyor mu?

Abone Ol
Kanada kripto trenine atlamayı planlamıyor mu?
Onur Altan Tan
 • 17 Aralık 2019
 • Yazar:

  Kanada Merkez Bankası (BOC) Başkanı Stephen S. Poloz, ödemeler teknolojinin rolü hakkındaki sunumunda nakit paranın kriptodan daha iyi olduğuna inanmasının nedenlerini anlattı.

  Kanada'nın ödeme sistemleri modernize ediliyor

  Poloz, 20 yıllık toptan ödeme sisteminin yenilenmesi çalışmalarının çoğunun 2020’de tamamlanması gerektiğini belirtti. Poloz ayrıca, 2-3 yıl içinde tüketicilerin kendi aralarındaki işlemleri gerçek zamanlı olarak gerçekleştirebileceklerini iddia etti. Böylece mevcut sistemdeki gecikmelere ilişkin büyük bir ilerleme sağlanacak.

  Her ne kadar bu gelişmeler mevcut kripto para teknolojisinin gerisinde kalsa da Poloz, finansal favorisinin nakit olduğunu söyledi.

  Nakit hala kral

  On yıl önce Kanada'daki tüm ödemelerin yarısı nakitle yapılıyordu. Bu oran üçte bire gerilese de benzer gelişmiş ülkelere kıyasla Kanada’da hala çok büyük bir oranda nakitle ödeme yapılıyor.

  Poloz, kart ve mobil ödemelerin yaygınlaştığını ve bazı işletmelerin yalnızca elektronik ödemeleri kabul etmeye başladığını söyledi. Ancak kullandığı şu kelimeler, Kanada Merkez Bankası Başkanının “para” hakkındaki fikrini açıkça ortaya koydu: “Merkez bankası parasının yani cebinizde bulunan banknotların, her zaman önemli bir kamu yararı sağlayacağına inanıyorum. Evrensel olarak kabul edilmiş nihai bir araçla ödeme yapmak bireylerin temel hakkıdır.”

  Poloz, özel dijital para birimlerinin, kullanımları ne kadar yenilikçi veya yaygın olursa olsun, nakit gibi evrensel kabul göremeyeceğini iddia etti. Stephen Poloz, fiziksel para ile ilgili şu ifadeleri de kullandı: Nakit para ilgili diğer güzel şey de, elektrik kesintileri veya siber saldırılar sırasında bile kullanılabilmesidir. Sonuç olarak, banknotlar, yalnızca olağandışı olaylar için olsa dahi, muhtemelen her zaman bir dereceye kadar var olacaktır.”

  Kanada kripto trenine atlamayı planlamıyor mu?

  Aslında, Kanada Merkez Bankası, kripto para için kapıları tamamen kapatmış değil. Her ne kadar dijital paranın gerekliliği Poloz için tartışmalı olsa da, Kanada Merkez Bankası Başkanı para dünyasının çok hızlı bir şekilde geliştiğini, bu nedenle, ortaya çıkacak gelişmelere uyum sağlamak için planlar geliştirmek gerektiğini vurguladı.

  Bununla beraber Poloz, diğer konulara geçmeden önce bankanın sınır ötesi ödemeler alanındaki teknolojilerle ilgileneceğini belirtti.
  Geçen Ekim’de yerel medya platformu The Logic’te yer alana habere göre Kanada Merkez Bankası’nın geleneksel paranın yerini alacak dijital bir para birimi geliştirmeyi değerlendirdiği bildirilmişti. Ne demişler; “Bükemediğin bileği öpeceksin”…

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Kanada merkez bankası ile ilgili her şey

  Kanada kripto trenine atlamayı planlamıyor mu?

  Kanada kripto trenine atlamayı planlamıyor mu?

  Kanada Merkez Bankası (BOC) Başkanı Stephen S. Poloz, ödemeler teknolojinin rolü hakkındaki sunumunda nakit paranın kriptodan daha iyi olduğuna inanmasının nedenlerini anlattı. Kanada'n...

  • 17 Aralık 2019
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.