İşte hackerların siber saldırılardan kazandığı devasa rakam

İşte hackerların siber saldırılardan kazandığı devasa rakam

  • Ağustos 13 ,2019

Siber suçlular, 2019'da dijital para birimlerinden, yatırımcılardan ve kullanıcılardan 4,3 milyar dolar kazandılar.

Blockchain güvenlik şirketi CipherTrace, 12 Ağustos'ta Cointelegraph ile paylaştığı Anti-Kara Para Aklama raporunda kripto para hırsızlığı ile ilgili bilgi verdi.

CipherTrace’in açıklamasına göre, düpedüz hırsızlık, dolandırıcılık ve dijital para sahiplerinden ve işlem platformlarından gelen fonların diğer türden kötüye kullanılması gibi nedenlerle 2019’da yaklaşık 4,3 milyar dolar zarar söz konusu oldu.

2019'un ilk çeyreğinde, bilgisayar korsanlarının kripto para birimi borsalarından 124 milyon doların üzerinde fon çaldığı ve 2019'da borsalardan toplamda ise 480 milyon doların çalındığı bildirildi.

CipherTrace'in bahsettiği en büyük kayıp olayı, kullanıcıları ve yatırımcıları 2.9 milyar dolar dolandıran PlusToken programı.

Yasadışı faaliyetler için en popüler dijital para birimi olarak, kötü aktörler öncelikle yasadışı uyuşturucu, silah, siber ve bankacılık kimlik bilgileri almak ve satmak için Bitcoin'i (BTC) kullandılar.

Bununla birlikte, karanlık pazarlar ve kötü amaçlı yazılım saldırıları, Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Monero (XMR), Bitcoin Cash (BCH) ve Dogecoin (DOGE) dahil olmak üzere diğer kripo para birimlerini de yaygın olarak kullanmış durumda. 

Kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımlarına gelince, suçluların bildirilen vakaların % 98'inde BTC kullandığı, ETH’nin sadece % 1'inde  kullandığı belirtiliyor.

Son aylardaki en yüksek profilli kripto para hırsızlığı vakaları arasında, Birleşmiş Milletler'den gelen bir raporda, Kuzey Kore'nin 2019'da bankaları ve kripto para borsalarını hackleyerek yaklaşık 2 milyar dolar kazanması yer alıyor