Dünyadaki kripto vergi mevzuatındaki değişiklikler- Kuzey Amerika ve Avrupa

Abone Ol
Dünyadaki kripto vergi mevzuatındaki değişiklikler- Kuzey Amerika ve Avrupa
Onur Altan Tan
 • 30 Aralık 2019
 • Yazar:

  2019, şüphesiz, kripto vergilendirmesi için bir kilometre taşıydı. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, kripto para birimlerinin kalıcı olacağını kabul ederek kripto vergi politikalarında düzenlemeler yaptı. Ülkelerin bir kısmı güncellenmiş rehberlik yayımladı, bazıları kripto vergi mevzuatını oluşturdu veya kripto vergi kurallarını değiştirdi, bazıları kripto paraları tamamen yasakladı.

  İşte dünyadaki kripto vergi mevzuatındaki temel değişiklikler:

  KUZEY AMERİKA

  ABD: Yeni rehberlik, değişen vergi formları ve icra emirleri:

  Kripto para birimi yükümlülüklerini açıklamak için kripto para yatırımcılarına binlerce mektup gönderdikten sonra IRS, dijital para birimi işlemleriyle uğraşan mükellefler için iki yeni rehberlik yayımladı. Ek olarak, standart vergi formu 1040 Çizelge 1, kripto varlıkları veya işlemleriyle ilgili geniş bir beyan içerecek şekilde güncellendi.

  Bermuda: Kripto ile vergi ödemeleri

  Küresel finansal hizmetler şirketi Circle'a göre, Bitcoin ile vergi ödeme hizmetini askıya alan Ohio eyaletinin aksine, Bermuda vergi ödemeleri için kendi stabil kripto parasını, USD Coin'i (USDC) kabul eden ilk hükümet olacak.

  Kripto vergi ödemeleri, Bermuda hükümetinin “stabil kripto paraların ve merkezi olmayan finans protokollerinin ve hizmetlerinin kullanımını” destekleyen daha geniş bir girişimin bir parçası. Bermuda doları ABD doları destekli bir para birimine dayanıyor.

  AVRUPA

  Portekiz: Bireylere kripto vergisi muafiyeti

  Portekiz, zengin kişileri ülkeye çekmek için kripto vergilendirme hallerinden yararlanmayı başaran az sayıda ülkeden biri oldu.

  Geçtiğimiz Ağustos’ta Portekiz, kripto para işlemleri ve kripto ödemelerinin katma değer vergisine tabi olmayacağını açıkladı. 2018’de de bireyler için kripto para satışından elde edilen gelirin vergiden muaf olmasına karar verilmişti. Öncesinde kripto satışı veya takası yüzde 28 vergiye tabi sermaye kazancı olarak nitelendiriliyordu. Bununla birlikte, Portekiz merkezli işletmeler hala KDV, sosyal güvenlik ve gelir vergileri de dahil olmak üzere çeşitli vergilere tabi olduğundan, bunun yalnızca bireyler için geçerli olduğuna dikkat edilmeli.

  İngiltere: İngiltere'nin vergi, ödeme ve gümrük idaresi otoritesi HMRC, yakın zamanda işletmeler ve bireyler için kripto para birimi vergi politikası belgesini güncelledi.

  Yetkili makamın geleneksel pozisyonu, HMRC'nin kriptoyu bir para birimi olarak görmediği ve bunun yerine “kripto varlıklar” terimini kullandığı bu politika belgesinde yansıtılıyor. İngiltere'de kripto para satışı, takası, hediyesi, kripto ile ilgili mal veya hizmet vergiye tabi. 

  Sermaye kazancı vergisi, ABD ve İsrail gibi birçok ülkede kripto faaliyetlerini vergilendirmek için yaygın olarak kullanılıyor. Bununla birlikte, diğer ülkeler kişisel aktivite ve profesyonel ticaret arasındaki çizgiyi çizmeye çalışırken, HMRC kripto paraların “sadece istisnai durumlarda” ticari faaliyet tanımına girdiğini belirtiyor. Politika belgesine göre bir çalışanın maaş ve madencilik faaliyeti gelir vergisine tabi.

  Fransa: Kripto çaprazları işlemlerine vergi yok

  Fransız hükümeti Batılı ortaklarını takip etmemeye karar verdi ve alışılmadık bir adımla Fransa'da kripto para çiftleri işlemlerinin vergiden muaf olduğunu duyurdu. Eylül 2019'da alınan karar göre kriptodan kriptoya işlemlerde vergi tahakkuk etmeyecek ancak itibari para ile kripto para çiftleri işlemleri vergilendirilecek.

  Danimarka: 2016–2018 için kar ve zarar arama

  Ocak 2019'da Danimarka’nın vergi konseyi, Danimarka vergi ajansı Skattestyrelsen'e ülkedeki üç yerli kripto borsasındaki tüm kripto işlemleri hakkında bilgi edinme yetkisi verdi. 2016'dan 2018'e kadar kar ve zararlar hakkında bilgi arayan Skattestyrelsen, ABD IRS'nin rehberliğinden örnek alarak, kripto yatırımcılarına tüm kripto işlem geçmişini tebliğ etmelerini emreden mektuplar göndermeye başladı.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Kripto vergi mevzuatı ile ilgili her şey

  Dünyadaki kripto vergi mevzuatındaki değişiklikler- Kuzey Amerika ve Avrupa

  Dünyadaki kripto vergi mevzuatındaki değişiklikler- Kuzey Amerika ve Avrupa

  2019, şüphesiz, kripto vergilendirmesi için bir kilometre taşıydı. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, kripto para birimlerinin kalıcı olacağını kabul ederek kripto vergi politikalar...

  • 30 Aralık 2019
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.