Finra 'dan Eski Merrill Lynch Çalışanına Para Cezası

Finra 'dan Eski Merrill Lynch Çalışanına Para Cezası

  • Haziran 13 ,2019

ABD Finansal Endüstrileri Düzenleme Kurumu (FINRA), kripto para birimi madenciliği için eski bir Merrill Lynch temsilcisine para cezası verdi ve çalışma durumunu askıya aldı. 

2017 Aralık ayında Kyung Soo Kim, tek hissedarı ve yöneticisi olduğu “S Corporation” ı kurdu. Kurumsal bir banka hesabı açtı ve finanse etti. Daha sonra kripto-madencilik faaliyetleri için donanım ve yazılım oluşturmak ve işletmek üzere başka bir şirkete ödeme yaptı. 

Bunların hiçbiri sıkıntılı bir eylem gibi görünmüyor… ancak Kim bu faaliyetlerin patronuna yazılı olarak bildirmesini ihmal etti. Peki Bundaki sorun tam olarak ne? Mart 2014 ile Nisan 2018 arasında, Kim, bir Merrill Lynch iştiraki ile birlikte (GSR) Genel Menkul Kıymetler Temsilcisi olarak tescil edildi. Ne yazık ki, FINRA bu konuda kurallarını belirtiyor; 

''Hiçbir kayıtlı kişi,şirketinden bir kişiye yazılı bildirimde bulunmadıkça, herhangi bir şirketi ile birlikte ilişkinin kapsamı dışında herhangi bir ticari faaliyette bulunamaz.''

İnsanlar bunun sadece gözetim eksikliğinden veya Kim tarafındaki kuralları bilme ihtimalinden kaynaklandığını düşünebilir.

Sonuç olarak Kim, aşağıdaki yaptırımların uygulanmasını kabul ediyor; Bunlar Herhangi bir kapasitedeki herhangi bir FINRA üyesi firma ile olan ilişkisinden bir aylık ceza ve 5.000 dolar para cezası.