Facebook’tan Libra için yeni hamle

Facebook’tan Libra için yeni hamle
  • 11 Eylül 2019

Facebook şimdi Libra için yeni bir hamle daha başlatmış durumda. Hamleye göre Libra için İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu'ndan (FINMA) bir ödeme sistemi lisansı isteniyor. 

Konu ile ilgilenen yakın kaynaklar bu lisans müracaatının blockchain ödemelerini mevzuata tabi ve yüksek güvenlikli kılmak için yapıldığını ifade ediyor. Konu ile ilgili olarak Libra Birliğinden de bir açıklama gelmiş durumda. Açıklamada İsviçre’nin küresel finansal standartlar ile uyumlu son derece güçlü bir gözetim sisteminin bulunduğu belirtilerek, özellikle yeni gelişen finansal hizmetler için yenilikçi yollar sunduğu belirtiliyor.

Libra Birliğinin FINMA ile son derece yapıcı görüşmeler yaptığının altı çizilerek açık kaynaklı bir blockchain ağının mevzuata tabi, uyumlu, yüksek güvenlikli bir ödeme sistemi haline gelmesi için uygun bir yol bulunabileceği vurgulanıyor. 

Hatırlanacağı üzere FINMA geçtiğimiz aylarda blockchain üzerinden yapılan ödemeler için yasal gereklilikler konusunda bir kılavuz yayınlamıştı. Kılavuz kripto para alanında bulunan borsalar da dahil olmak üzere cüzdan sağlayıcıları ve alaım satım platformlarına yer veriyor.

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…