Facebook Libra Sonunda Göründü!

Facebook Libra Sonunda Göründü!

  • Haziran 18 ,2019

Sosyal medya devi Facebook, uzun zamandır beklenen kripto para birimi ve blokchain bazlı finansal altyapı projesi için bugün beyaz bültenini (whitepaper) yayımladı.

Whitepaper’a göre, Facebook’un küresel stablecoin’i Libra olarak adlandırılıyor. Libra, doğal ve ölçeklenebilir “Libra Blockchaini’nde” çalışacak ve görünüşte kendine özgü değer vermek için tasarlanmış bir varlık rezervi tarafından desteklenecek. Yeni kripto,kar amacı gütmeyen,İsviçre merkezli bir konsorsiyum olan “Libra Derneği” tarafından yönetilecektir. Kurucu üyeleri arasında Mastercard, PayPal, Visa, Stripe, eBay, Coinbase, Andreessen Horowitz ve Uber yer almakta.

Facebook, Libra'nın 2020’nin ilk yarısında piyasaya sürülmesiyle beraber derneği 100 üyeye çıkarmayı planlıyor.

''Nihai karar alma otoritesinin derneğe bağlı olmasına rağmen, Facebook'un 2019 yılına kadar liderlik rolünü sürdürmesi bekleniyor. Facebook, sosyal ve finansal veriler arasında ayrım yapmak ve kendi adına Libra ağı üzerinden hizmet inşa etmek ve işletmek için düzenlenmiş bir kuruluş olan Calibra'yı yarattı.”  calibra.com (Libra için geliştirilen cüzdanın internet adresi) ve libra.org üzerinden bu siteye ulaşbiliyorsunuz.. Facebook, Yeni kripto parasıyla  dünyada herhangi bir banka hesabı bulunmayan 1.7 milyar insana ulaşığ yeni bir ekosistem yaratma amacında.

Libra Derneği, Libra Birliği Konseyi tarafından yönetilmektedir. Konseyin üyeleri başlangıçta, her biri ağ üzerinde bir doğrulama düğümü işleten ve özellikle konumu korumak için 10 milyon dolarlık asgari bir yatırım yapması gereken kurucu üyelerden oluşuyor.Her 10 milyon dolarlık yatırım, bir oy kullanma yetkisi veriyor.

Libra CoinWhatsApp ve Instagram da ödemeleri kolaylaştırıp dünya üzerinde milyarlarca kişiye ulaşmayı hedefliyor.