En etkin 100 kişi arasına giren ekonomi tarihçisinden Biden'e Bitcoin çağrısı

Abone Ol
En etkin 100 kişi arasına giren ekonomi tarihçisinden Biden'e Bitcoin çağrısı
Serkan Aydın
 • 01 Aralık 2020
 • Yazar:

  Çin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yarışına liderlik ederken ve Amerika Birleşik Devletleri arka koltukta otururken, etkili bir ekonomi tarihçisi olan Niall Ferguson, Başkan seçilen Joe Biden'in hızlı bir hamle yaparak ve BTC'yi ABD finansal sistemine entegre ederek bu konuda yarışta öne geçmesi için çağrıda bulundu.

  Ünlü yazar ve ekonomist, Bloomberg tarafından bugün yayınlanan bir yazıda şunları belirtti.  “Joe Biden yönetimi, Çin tarzı bir dijital dolar yaratmaya çalışmak yerine, Bitcoin'i ABD finansal sistemine entegre etmenin faydalarını kabul etmelidir. Sonuçta, Bitcoin, başlangıçta daha az merkezileştirilmiş ve bireysel mahremiyete göre daha saygılı olacak şekilde tasarlanmıştır.

  Ferguson, 2004 yılında Time dergisinin dünyadaki en etkili 100 kişisinden biri seçildi ve bir sürü kitap yazdı. Bugüne kadarki en popüler eseri, 2008 yılında yayınlanan ve para, kredi ve bankacılık tarihini inceleyen "Paranın Yükselişi: Dünyanın Finansal Tarihi" dir.

  Tartışmada tarihçi, küresel ekonomilerin nakitsiz toplumlara doğru ilerlediklerini vurgulayarak, "yasalara uyan bireylerin finansal verileri, Çin'in büyük bir ödeme platformu olan Alipay'den daha iyi korunduğunu" söyledi.

  Ferguson, BTC'nin temel özelliğine - kıtlığa - işaret ettiği “kusurlar” olarak nitelendirdiği her şeyi gölgede bıraktı; bunlardan en azı nispeten yavaş işlem süreleri, Coinbase gibi merkezi borsalardaki maliyetli işlemler ve yüksek enerji tüketimi.

  "Kıtlığın avantajları, itibari para arzının patladığı bir zamanda açıktır" dedi.

  Davos'ta sesimiz duyulacak

  Ferguson'a göre, COVID-19 salgınının "daha dijital bir dünyaya doğru ilerlememizi hızlandırdığı" için evrimi hızlandırılmış olan, "Parasal devrimi çok yönlü yaşıyoruz ki çok azımız onun tüm boyutunu kavrayabiliyoruz" ve "Mali gözetime ve mali dolandırıcılığa maruz kalmamızı önemli ölçüde artırdı."

  Bu arada, DTAP Capital'in kurucusu Dan Tapiero, bir tweet'te Ferguson'un Biden'a yaptığı tavsiyenin önemine değinerek şöyle dedi:

  “Bu, Ferguson'dan beklemediğim çok cesur bir çağrı. O Harvard ve Stanford'da çok saygı duyulan bir ekonomi dehası. Davos'ta sesimiz duyulacak"

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Niall ferguson ile ilgili her şey

  En etkin 100 kişi arasına giren ekonomi tarihçisinden Biden'e Bitcoin çağrısı

  En etkin 100 kişi arasına giren ekonomi tarihçisinden Biden'e Bitcoin çağrısı

  Çin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yarışına liderlik ederken ve Amerika Birleşik Devletleri arka koltukta otururken, etkili bir ekonomi tarihçisi olan Niall Ferguson, Başkan seçile...

  • 01 Aralık 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.