Dijital Türk Lirası, Lira'nın Kötü Gidişine Dur Diyebilir mi?

Abone Ol
Dijital Türk Lirası, Lira'nın Kötü Gidişine Dur Diyebilir mi?
Serkan Aydın
 • 27 Aralık 2020
 • Yazar:

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal Cuma günü milletvekillerine yaptığı açıklamada, 2021'in ikinci yarısında bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot programı başlatmayı planladıklarını belirtti. Ancak önde gelen muhalefet partilerinden DEVA’nın kurucularından biri, bu hamlenin lirayı kurtarmak için yeterli olmayabileceği görüşünde.

   Türk Lira'sı dolar karşısında yüzde 23 değer kaybetti

  Türkiye Merkez Bankası, CBDC’lere Ar-Ge yapmak için bu yılın başlarında Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğünü kurdu. Ağbal, sadece iki ay sonra, “An itibariyle bu projenin kavramsal aşaması tamamlandı. 2021’in ikinci yarısında pilot testlere başlamayı hedefliyoruz.“ şeklinde bir açıklama yapmıştı.

  Yaz aylarından bu yana rekor düşük seviyelere inen Türk lirasının değer kaybının devam etmesi, söz konusu duyuruyla aynı döneme denk geldi. TL bu yıl dolar karşısında yüzde 23 düşüş kaydetti.

  Dijital Lira kötü gidişe çare olabilir mi?

  Türk medya düşünce kuruluşu Dijital Medya ve Araştırma Enstitüsü Başkanı Medeni Sungur, konuyla ilgili verdiği demeçte şöyle konuştu:

  “Türkiye’nin dijitalleşme politikası, kısmen dünyanın geri kalanınaı yakalama arzusu ve bir tekno-iyimserlik duygusundan kaynaklanıyor. Sosyal veya ekonomik bir probleminiz varsa, belki de ‘hadi dijitale geçelim’ dersiniz ve problem kendi kendine çözülür.”

  Sürpriz hamle, Türkiye’yi, çoğu henüz pilotlara taahhütte bulunmayan CBDC’leri araştıran düzinelerce diğer ülkenin çok ilerisine yerleştiriyor.

  Ancak muhalefet partisi DEVA’nın kurucu üyelerinden Alper Akalın'a göre Türkiye’nin dijital para birimi oyunu ülkenin kötü para birimini kurtarmak için yeterli olmayabilir:

  Dijital para birimi heyecan verici, ancak düşüşteki lirayı kurtaracak bir “hızır görevindeki kurtarıcı” değil.”

  Bitcoin’ciler, para birimlerini merkez bankalarına karşı bir koruma olarak algılıyor çünkü merkezi olmayan ve sınırlı bir tedarikte. Akalın, CBDC’nin çoğu zaman ikisinin de olmadığını ve dolayısıyla Türkiye’nin, “Merkez Bankası’nı sıkı bir şekilde kontrol eden ve liranın değer kaybetmesine sebep olan hükümetinin takdirine tabi olabileceğini” söyledi.

  Akalın, verdiği demeçte şöyle konuştu:

  Türk hükümetinin takdire dayalı para politikasının ikna edici olmayan sicili, CBDC’yi kaçınılmaz olarak destekleyecek ve bu nedenle, tıpkı ülkenin talihsiz lirası gibi keyfi yönetişime tabi olacak.Bu yatırımcı güveninin tarifi değildir. Dijital kılık değiştirmedeki aynı eski politikalar.

  Bahamalar ve Çin örneği

  Türkiye, CBDC’leri hayata uygulamaya düşünen ülkeler listesine katılıyor. Bank for International Settlements (BIS) tarafından Ocak ayında yayımlanan bir rapora göre, ülkelerin yüzde 80’i teknolojiyi araştırıyor. Ancak yalnızca birkaç ülke uygulama adına somut adımlar attı.

  385 bin kişilik ada ülkesi Bahamalar, ekim ayında “Kum Doları” başlattı. Aynı ayda, şu anda pilot aşamada olan Çin’in CBDC’si 1,1 milyar yuan değerinde işlem gerçekleştirdi. Türkiye, bir ay sonra CBDC’leri keşfetmeye yeni başladığını duyurdu.

  Türk vatandaşları Blockchain ve kripto paralara yabancı değil. Yüksek enflasyon son tüketiciye yansırken vatandaşlar tasarruflarının değerini korumak için kripto para birimlerine yönelmeye başladı.

  Sungur: “PayPal’ın yeniden açılması çok daha önemli.”

  Sungur, “Ancak şu anda Bitcoin’i destekleyen PayPal, platform 2016’da çalışma lisansını kaybettiği için Türkiye’de hâlâ yasak.” dedi.

  “Ben ve kripto para birimleri gibi dijital gelişmeleri takip eden diğer birçok Türk için daha acil görünen şey PayPal’ın Türkiye’de faaliyet göstermesine izin vermektir. CBDC’yi uygulamak için acele etmek değil.”

  Türkiye’nin pilot test aşamasına atlamasına yardımcı olan unsurun, ülkenin halihazırda kripto para birimlerine ilgi duyduğunun fark edilmesi de olabileceği söyleniyor.

   

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Türk lirası ile ilgili her şey

  Dijital Türk Lirası, Lira'nın Kötü Gidişine Dur Diyebilir mi?

  Dijital Türk Lirası, Lira'nın Kötü Gidişine Dur Diyebilir mi?

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal Cuma günü milletvekillerine yaptığı açıklamada, 2021'in ikinci yarısında bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot program...

  • 27 Aralık 2020
  Türk vatandaşı, büyük endişe yaşıyor

  Türk vatandaşı, büyük endişe yaşıyor

  Enflasyonun artmasıyla, Türk vatandaşının, Türk Lirasına olan güveni sarsıldı. Reuters'e göre, Türkler, parasını Dolar ve Altına çevirmeye başladı. Hükümetin, ekonomik istikrard...

  • 20 Ağustos 2020
  Binance Türk Lirası limitlerini açıkladı

  Binance Türk Lirası limitlerini açıkladı

  Borsa bugün resmi açıklama ile Türk Lirası mevduat ve para çekme işlemlerinin banka havalesi kanalından yapılabileceğini açıklarken, günlük limitlerin minimum 100 TL ve maksimum 500 bin ...

  • 02 Mart 2020
  Blockchain.com'dan Türk yatırımcılara müjde gibi haber...

  Blockchain.com'dan Türk yatırımcılara müjde gibi haber...

  Dünyanın en popüler kripto cüzdanı da dahil olmak üzere lider kripto para birimi ürünleri sağlayıcısı olan Blockchain.com, kullanıcıların Blockchain.com Borsasına para yatırması ve g...

  • 29 Ocak 2020
  Beklenen oldu... Binance, yeni Türk Lirası işlem çiftlerini listeledi

  Beklenen oldu... Binance, yeni Türk Lirası işlem çiftlerini listeledi

  Geçtiğimiz haftalarda ülkemize de gelen Binance CEO’su kurucusu Changpeng Zhao Türkiye ile ilgili önemli planlarının olduğunu belirtmişti. Zhao’nun bu açıklamaları artık yavaş yavaş...

  • 25 Aralık 2019
  Dünya Genelinde Kripto Para yatırımcılarının Dağılımı

  Dünya Genelinde Kripto Para yatırımcılarının Dağılımı

  Kripto para veri analiz platformu DataLight, dünya genelinde kripto paraatırımcılarının coğrafi dağılımını ortaya koyan bir çalışmaya imza attı. Infographic, en popüler 100 kr...

  • 06 Mayıs 2019
  Tom Lee: Kripto Kışı Bitti ve Bahar Resmen Başladı..Ve Türk Lirası Hakkında Yorum

  Tom Lee: Kripto Kışı Bitti ve Bahar Resmen Başladı..Ve Türk Lirası Hakkında Yorum

  Fundstrat Global'in Kurucu Ortağı ve Danışmanı olan Bitcoin boğası, Tom Lee geçtiğimiz günlerde Bitcoin ve kriptoların geleceğini tartışmak için CNBC Futures Now programına katıldı.&...

  • 29 Nisan 2019
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.