Dijital para proje raporlarını 2020 yılının ilk çeyreğinde yayınlayacaklar

Dijital para proje raporlarını 2020 yılının ilk çeyreğinde yayınlayacaklar
  • 08 Kasım 2019

Hong Kong ve Tayland, dijital para proje raporlarını 2020 yılının birinci çeyreğinde yayınlamayı planlıyor

Hong Kong ve Tayland merkez bankaları dijital para kullanımı durumlarını araştırıyorlar ve ortak araştırma raporlarını 2020 yılının ilk çeyreğinde yayınlamayı planlıyorlar.

Haberi yerel haber yayını EJ Insight tarafından bildirildiği üzere Çarşamba günü düzenlenen bir forumda duyurdu. Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) ve Tayland Merkez Bankası (BoT), bu yılın Mayıs ayında bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatmanın yararlarını ve risklerini incelemek için işbirliği yaptı.

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) ve Tayland Merkez Bankası (BoT), ayrı ayrı LionBock ve Inthanon projeleri aracılığıyla toptancı bir CBDC'yi ayrı ayrı araştırmakta. Bir arada, iki merkez bankası özellikle toptan bir CBDC kullanarak Hong Kong ve Tayland'daki bankalar arasında eşler arası ödemeler anlaşmasının nasıl kolaylaştırılacağı konusunda araştırmalar yapmakta.

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), EJ Insight raporuna göre bazı projeler için Çin Halk Bankası Çin Dijital Para Araştırma Enstitüsü ile de işbirliği yaptı. 
HKMA'nın kıdemli bir yöneticisi olan Edmond Lau, merkez bankasının dijital para biriminin kurumsal tarafına odaklandığını ve perakende kullanıcılara ihraç etme gereği duymadığını söyledi. Diğer bir deyişle, HKMA iç bankalar arası ödemeler, toptan satış düzeyinde kurumsal ödemeler ve menkul kıymet takas işlemleri için dijital para birimini kullanmayı planlamakta.

BoT, Ağustos 2018’den bu yana Inthanon’da çalışıyor, HKMA ise 2017’den beri LionRock’ta çalışıyor.

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…
UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.