Crypto AG skandalı patladı: Firma yıllarca CIA tarafından yönetildi

Abone Ol
Crypto AG skandalı patladı: Firma yıllarca CIA tarafından yönetildi
Onur Altan Tan
 • 20 Şubat 2020
 • Yazar:

  Kripto ve blokzincir alanı, ödemeler ve mesajlaşma için görünüşte özel çözümleri araştırırken, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA), II.Dünya Savaşı'ndan bu yana dünyanın en büyük şifreleme sistemlerinden birinin arka kapısına sahip olduğu ortaya çıktı.

  İsviçreli Crypto AG şirketi, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, geçtiğimiz yüzyılın büyük bir kısmında 120'den fazla ülke için şifreli iletişim çözümleri geliştiren tarafsız bir parti olarak faaliyet gösterdi.

  CRYPTO AG GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİLDİ

  The Washington Post’ta yer alan habere göre görünüşte İsviçreli bir şirket olan Crypto AG'nin gerçek sahipleri olan CIA ve Alman gizli servisi BND idi ve bunlar tüm iletişimleri izledi.

  Crypto AG'nin çeşitli ülkelere sattığı sistemler ve çözümler, ABD ve Batı Almanya'ya 1979'daki İran rehine krizi ve Falkland Savaşı gibi olaylarda tahmin edilemeyecek kadar çok özel veri sağladı.

  CIA ve BND, misyonu başlangıçta “Thesaurus” olarak adlandırdı, ancak sonra ismi “Rubicon” olarak değiştirdi.

  MİSYON 2018'E KADAR DEVAM ETTİ

  The Washington Post, CIA ve BND'nin operasyonu 1990'ların ilk zamanlarına kadar sürdürdüğünü, bu tarihlerde BND’nin Crypto AG’de payını CIA’ye sattığını iddia etti.

  Yalnız çalışan CIA, teknolojik ilerlemelerin söz konusu çalışmayı gereksiz kıldığı 2018'e kadar Crypto AG operasyonuna devam etti.
  Crypto AG misyonu bitse de ABD herkesi izlemeye devam etti. Hatırlanacağı üzere Edward Snowden, ABD hükümetinin küresel gizliliği ihlal ettiğini gösteren kanıtları kamuoyuna sunmuştu.

  KRİPTO PARA VE BLOK ZİNCİR ALANINDA GİZLİLİK

  Kripto para ve blok zincir evreninde çok sayıda proje, ödemeler ve mesajlaşma için gizlilik çözümleri sağlamayı hedefliyor. Monero ve Zcash gibi anonim dijital varlıklar kullanıcı işlemlerini gizlemeyi amaçlıyor. Telegram gibi şifreli mesajlaşma platformları, iletişim dünyasında gizlilik hedefliyor.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Crypto ag ile ilgili her şey

  Crypto AG skandalı patladı: Firma yıllarca CIA tarafından yönetildi

  Crypto AG skandalı patladı: Firma yıllarca CIA tarafından yönetildi

  Kripto ve blokzincir alanı, ödemeler ve mesajlaşma için görünüşte özel çözümleri araştırırken, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA), II.Dünya Savaşı'ndan bu yana dünyanın...

  • 20 Şubat 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.