Bugün Bitcoin Pizza Günü... Peki neden 22 Mayıs?

Bugün Bitcoin Pizza Günü... Peki neden 22 Mayıs?
  • 22 Mayıs 2020

Her yıl 22 Mayıs'ta bir süre boyunca tüm dünyada "Bitcoin Pizza Günü" olarak kutlanıyor. Bu günde dünyadaki birçok kripto borsası ve işyeri özel etkinlikler ve kampanyalar düzenliyor.

Peki, 22 Mayıs neden "Bitcoin Pizza Günü" olarak kutlanıyor?

Tarihler 18 Mayıs 2010'u gösterdiğinde Florida'da yaşayan Laszlo Hanyecz adında bir Macar yazılım programcısı, Bitcointalk.org forumunda Bitcoins ile alışveriş yapmak istediğini belirtti. Hanyecz, 2 büyük pizza için 10 bin BTC ödeyebileceğini ve ne tür bir pizza istediğini yazdı. Forumda, kendisi için pizza alıp ona gönderebilecek birini arıyordu ve karşılığında Bitcoin ile ödeme yapmak istiyordu. Birkaç günlük aramadan sonra aradığını buldu.

İngiliz bir adam Macar yazılım geliştiricisinin teklifini kabul etti. Papa John'dan Hanyecz'e sipariş ettiği iki büyük pizza teslim etti ve karşılığında 10 bin BTC aldı. Bu, Bitcoin tarihindeki ilk alışverişlerden biriydi. Aslında, 10 bin BTC'nin şu ana kadar bir değeri yoktu! Bugün 10 bin BTC yaklaşık 90 milyon dolar değerinde. Aralık 2017'de Bitcoin'in 20 bin dolar ile zirve yaptığı 200 milyon dolar değerinde idi.

İşte bu olayın gerçekleştiği gün, yani 22 Mayıs 2010 Bitcoin tarihinde “Pizza Günü” olarak kutlandı.

“Pişman değilim”

Laszlo Hanyecz daha sonra medyaya konuyla ilgili birçok röportaj verdi. Bu röportajlardan birinde, bu borsayı yapmaktan pişman olmadığını ve işlemin kripto para görüşünü olumlu yönde değiştirdiğini söyledi ve "O zamana kadar, Bitcoin'in hiçbir değeri yoktu, bu yüzden pizza ticareti fikri inanılmaz derecede güzeldi" dedi.

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

Bitcoin pizza günü ile ilgili her şey

Kripto topluluğu 25 Mayıs’ta 'Bitcoin Pizza Günü'nü kutlayacak

Kripto topluluğu 25 Mayıs’ta 'Bitcoin Pizza Günü'nü kutlayacak

2009'da başlatılan blockchain temelli bir elektronik para sistemi olan Bitcoin ağını çalıştırmak için dizüstü bilgisayarını kullanmaya yeni başlayan bilgisayar programcısı, ağın ayn...

  • 23 Mayıs 2020
Bugün Bitcoin Pizza Günü... Peki neden 22 Mayıs?

Bugün Bitcoin Pizza Günü... Peki neden 22 Mayıs?

Her yıl 22 Mayıs'ta bir süre boyunca tüm dünyada "Bitcoin Pizza Günü" olarak kutlanıyor. Bu günde dünyadaki birçok kripto borsası ve işyeri özel etkinlikler ve kampanyalar düzenliyor. ...

  • 22 Mayıs 2020
UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.