Bu öneri bekleniyordu

Bu öneri bekleniyordu
  • 11 Eylül 2019

CoinCenter'daki araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri'nde kripto varlıklarıyla iş yapan aracıları daha iyi düzenlemek için federal düzeyde bir düzenleyici çerçeveden yana. Kar amacı gütmeyen kuruluş, mevcut eyalet bazında düzenlemelerin bir karışıklık olduğunu ve farklı yargı bölgelerindeki farklı yaklaşımların endüstrinin yenilikçi potansiyelini sınırladığını savunuyor.

CoinCenter, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından verilen isteğe bağlı bir federal lisans önermekte. Bu, manipülasyona ve dolandırıcılığa karşı daha fazla denetim yapılmasına olanak sağlayacak.CoinCenter kripto para birimi araştırma organizasyonu, federal düzeyde dijital varlıklar ile uğraşan aracı kurumları yönetmek için adil bir düzenleyici çerçeve için yapabileceğine inandığını öne sürüyor ve şöyle diyor:

Kripto para birimi teknolojilerinin varlığından çok önce hazırlanmış kafa karıştırıcı dille birleştiğinde devlet lisans yasaları arasındaki eşitsizlik  inovasyona gerçek bir engel teşkil ediyor.”

Örneğin, Malta gibi diğer ülkeler, kripto varlığına özgü düzenlemeler oluşturma konusunda proaktif olmuş ve oraya merkezini kuran dijital para birimi girişimleri fırsatlardan yararlanmıştır. Binance bunlar arasında bir örnek mesela.

ABD'nin, kripto-para birimi girişimlerinin başlatılması gereken türden bir düzenleyici netliği teşvik eden bir sistem ortaya çıkmazsa, yurtdışında yenilikçiliği teşvik etme riski bulunuyor. Bu nedenle, CoinCenter, sektörde faaliyet gösteren firmalara daha fazla netlik sağlamak için federal düzeyde düzenlemelerden yana. Örgüt ayrıca, kanun koyucuların ABD’nin kripto para endüstrisi lideri olmasına izin verecek türden yasalar hazırlamalarına yardımcı olmak için de hizmet veriyor.

CoinCenter'a göre, böyle bir düzenleyici çerçeve, düzenleyici kurumların kripto para birimiyle ilgili rolünü kesin olarak tanımlamalı. Araştırmacılar tarafından yapılan tekliflere göre, örneğin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), sadece yatırım aracı olarak pazarlanan yeni kripto para birimleri (ICO'lar) içeren durumlarda yargı yetkisine sahip. Bu arada, CFTC isteğe bağlı federal lisansların yayınlanmasından sorumlu olacak.

CoinCenter, mevcut eyalet düzeyindeki düzenlemelerin yanı sıra çalışan bu tür bir federal lisans sisteminin potansiyel faydalarını da şöyle açıklıyor:

“Bu federal lisans, lisanslı kuruluşları manipülasyon karşıtı, dolandırıcılığa karşı koruma, tüketici açıklamaları ve ihtiyatlı (lisanslama, minimum kapitalizasyon vb.) düzenlemeler için makul spot piyasa gözetimine tabi tutmalı.”

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…