Brezilya Merkez Bankası Başkanı: 2022'de Dijital Real’ gelecek

Abone Ol
Brezilya Merkez Bankası Başkanı: 2022'de Dijital Real’ gelecek
Emre Boran
 • 20 Eylül 2020
 • Yazar:

  Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, Bloomberg TV'ye verdiği röportajda, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC), Brezilya'nın bankacılık sistemini modernize etme çabalarının doruk noktası olacağını söyledi.

  Brezilya Merkez Bankası, dijital para alanında projeler yürüten birkaç merkez bankasından biri.

  Neto, 2019'da göreve geldiğinde yaptığı açıklamada güçlü bir merkez bankası liderliğinin yenilik için alan yarattığını söyledi. Bu görüş, Brezilya finansal sistemini modernize etmeyi ve rekabeti teşvik etmeyi amaçlayan bir politika paketini gündeme getirdi. Bu pakette, Neto'nun bankanın Kasım’da hayata geçirmeyi beklediğini söylediği anında ödeme sistemini de içeriyor. Neto, bu sistemin, rekabeti teşvik eden diğer politikalarla birlikte Brezilya'da bir "açık bankacılık sistemi" yaratacağını söyledi.

  Neto’ya göre, ülkenin dijital para birimine geçmeden önce düşünceyi desteklemesi ve bakış açısını değiştirmesi gerekiyor. Bu da, "uluslararasılaştırma" ve Brezilya Reali’ni dönüştürülebilir bir para birimi haline getirmeyi içeriyor.

  Neto; "Bence neden dijital para birimi neden değil, sonuç. Buna sahip olmanız için, etkin ve birlikte çalışabilir bir anlık ödeme sistemine sahip olmanız, rekabet ve güvenilirliği olan açık bir sisteme sahip olmanız, dönüştürülebilir ve uluslararası bir para birimine sahip olmanız gerekiyor. İşte o zaman dijital bir para birimine sahip olmak için gerekli tüm malzemeleri elde etmiş olursunuz” dedi.

  Neto, bankanın önümüzdeki iki yıl içinde dijital para birimini çıkarmak için uygun şartlara sahip olmayı beklediğini söyledi.

  Brezilya’nın 2022’de çıkaracağı CBDC, Çin'in Dijital Yuan'ının piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk gelebilir. Çin Merkez Bankası (PBOC), bu yılın başlarında 2022 Kış Olimpiyatları'nda Dijital Yuan’ın kullanıma hazır olabileceğini duyurdu.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Dijital real ile ilgili her şey

  Brezilya Merkez Bankası Başkanı: 2022'de Dijital Real’ gelecek

  Brezilya Merkez Bankası Başkanı: 2022'de Dijital Real’ gelecek

  Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, Bloomberg TV'ye verdiği röportajda, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC), Brezilya'nın bankacılık sistemini modernize etme ça...

  • 20 Eylül 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.