Bitcoin'de neler oluyor? 10 bin doların altı görüldü

Bitcoin'de neler oluyor? 10 bin doların altı görüldü
  • 11 Eylül 2019

Bitcoin fiyatı bir kez daha düşüyor. Geçtiğimiz gün, kripto para birimi düşüş eğilimi gösterirken, bunu yazdığımız sırada 10 bin 50 dolara düşmüştü. Bugüne baktığımızda BTC günlük bazda yüzde 2,5 düşmüş durumda.

Ancak, azalan hacimler ve Bitcoin, analistlerin daha fazla fiyat çöküşü anlamına geldiğini belirten bir üçgen grafik desenine yakalandığında, düşüş eğilimi yatırımcılarının teorilerinin güvenirlilik kazandığını görmeye başladı.

Popüler analist Dave the Wave kısa bir süre önce Bitcoin’in şu anki fiyat gelişimini 2017’nin başıyla karşılaştırması durumunda, potansiyel bir fraktaldan bahsederek BTC’nin 7 bin dolar aralığına inebileceğini ifade etti. 

Jonny Moe bu kısa vadeli düşüş çizgisini tekrarladı. Bitcoin’in son fiyat hareketinin 2017 rallisine ve 2018’in çöküşüne benzediğini belirterek, tarihin tekrarlanmasının BTC’nin düşmesine neden olabileceğini ve potansiyel olarak 6 bin dolar veya 5 bin dolar bölgeye dönebileceğini belirtti.

Yine de, aşırı derecede doğru bir teknik gösterge, bu pazardaki boğaların 6 bin dolara kadar bir çöküşü engelleyebileceğini gösteriyor.

Kripto para birimi piyasasının nispeten kısa tarihi boyunca, tekrar eden motifler oluşturulmuş durumda. Bu motiflerden biri, BTC'nin yükseliş eğilimini doğrulamak için boğa piyasalarındaki 20/21 haftalık hareketli ortalamasını zıplatmasından ibaret. 

2017’de yapılan tarihi boğa koşusunda, Bitcoin bu seviyeyle yaklaşık beş kez flört etti, her seferinde bu kilit hareketli ortalamanın üzerine kapandı ve ardından takip eden haftalarda tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. 

Tanınmış analist Josh Rager'in belirttiği gibi, BTC’nin son sıkıntısı, bu anahtar hareket eden ortalamayı (şu anda yaklaşık 9 bin 500 civarına) getirerek, herkesin neden “bu kadar sıkıcı” olduğunu merak etmesini sağlıyor.

Gerçekten de, tarihin kendisi tekrar etmesi durumunda, Bitcoin sadece bu kilit destekle karşılaştıktan sonra güçlenecek, 6 bin dolara düşecek şekilde zayıflamayacak.

Başka bir yatırımcı, Bay Anderson, bu görüşü tekrarlıyor. 10 bin 200 doların altındaki kripto para birimi alım satımının endişe kaynağı olması gerektiğini söylerken, Bitcoin, “ayı piyasası çıkışındaki ilk testinde (20/21 haftaya benzer şekilde hareket eden) önemli günlük hareketli ortalamaların desteğini hiçbir zaman tutamadı” ifadesini kullanıyor.

Bu önemli hareketli ortalamaların desteğini kaybeden Bitcoin, kripto para birimi piyasaları için makro eğilimin, bazılarının açıkladığı kadar yüksek olmadığını gösteriyor.

Bitcoin'in tarihsel desteğini kaybetmeyi başarabildiği ve yukarıda belirtilen çizgilere düştüğü bir şans olsa da, temellerin BTC'ye olan talebin artması gerektiği yolunda olduğu görülüyor.

Intercontinental Exchange kripto para borsasının bir hamlesi olan Bakkt, son zamanlarda fiziksel olarak desteklenmiş Bitcoin vadeli işlemlerinin başlamasından iki hafta önce gelen Bitcoin saklama ürününü açıkladı. Analistler, Bakkt'ın platformu kullanmaya hazır olan “kritik kitle” kitlesine sahip olduğunu söylüyor; bu durum vadeli işlemlerin kapıları açıldığında BTC'nin büyük girişler görebileceğini ima ediyor.

Geleneksel durgunluk göstergeleri yanıp sönmeye başlamış durumda. İki yıllık ve 10 yıllık tahvillerin ABD Hazine eğrisi en son 2007 yılında meydana gelen tersine dünüşü bir kez daha yaşadı. Altın yükselmeye başladı, stoklar yükselmeye başladı; küresel PMI okumaları 50 rakamıyla durgunluğa işaret ediyor.

Üzücü olan, bugün, dünyanın pek çok bölgesinde kaosun olduğu. ABD ticaret savaşı, Hong Kong protestoları, Venezuela’daki aşırı enflasyon, Arjantin’deki ekonomik çöküş ve Brexit bu kaos döneminin en önemli örnekleri arasında yer alıyor.

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…