Birleşmiş Milletler raporuna göre en yoğun siber saldırılar bu ülkeden yapıldı

Birleşmiş Milletler raporuna göre en yoğun siber saldırılar bu ülkeden yapıldı

  • Ağustos 13 ,2019

Associated Press tarafından 13 Ağustos'ta yayınlanan bir rapora göre, Birleşmiş Milletler 17 ülkede 35 Kuzey Kore siber saldırısını araştırıyor. Bu, geçen haftaki raporun sızdırılmış bir özeti olup, silah programlarını finanse etmek için bugüne kadar ülke tarafından siber saldırılarla 2 milyar doların toplandığı ifade ediliyor.

Rapora göre ayrıntılı olarak verilen saldırılardan 10'unu Güney Kore’ye 3’ü ise Hindistan’a gerçekleşti. Ancak, araştırılmakta olan olaylar Afrika, Orta ve Güney Amerika, Güney Doğu Asya, Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinde gerçekleşti.

En cüretkar hacklerin bazıları Dünya Çapında Bankalar Arası Mali Telekomünikasyon (SWIFT) sistemini hedef alıyor. Bir örnekte, LinkedIn aracılığıyla Şili bankalararası çalışanlarından oluşan bir grup “gözcü” oldu. Bir başka hack, bir ülkenin tüm ATM sistemine kötü amaçlı yazılım yüklerken, 20 ülkede 10.000 hileli nakit dağıtımı elde edildi.

Kripto para borsaları ve kullanıcıları popüler hedefler arsında yer alıyor. Güney Kore borsası, Bithumb en az dört kez saldırıya uğradı. Bir adsız borsaya 2018 saldırısından sonra, çalınan fonlar “en az 5.000 ayrı işlem yoluyla devredildi ve daha sonra borsadan birden fazla ülkeye yönlendirildi.”

Fon yaratmanın son yöntemi, çoğunlukla kripto-kripto kurları yolu ile kripto para birimi madenciliğidir. Bu, daha sonra saldırgan adına kripto para birimini benimsemek için sistem kaynaklarını kullanan bir bilgisayara kötü amaçlı yazılım yüklemeyi içerir. BM, gizlilik odaklı altcoin Monero'yu benimsemek ve elde edilen geliri Pyongyang'daki Kim Il-Sung Üniversitesi'ndeki sunuculara göndermek için tasarlanmış bir kötü amaçlı yazılım parçasını analiz etti.