Bir Türk devi daha 'blockchain'e geçti

Abone Ol
Bir Türk devi daha 'blockchain'e geçti
Gökçe Hürata
 • 19 Ağustos 2020
 • Yazar:

  Türkiye’nin en büyük liman işletmecilerinden Yılport Holding, IBM ve Maersk ortaklığıyla geliştirilen TradeLens platformuna katıldı. Dünya genelindeki onlarca farklı liman işletmecisi gibi Yılport Holding Gebze Limanı’nda blockchain teknolojisini kullanacak.

  Yılport Holding, Gebze ve Gemport terminallerinde blockchain kullanacak

  IBM ve Maersk 2018 yılında TradeLens adlı bir blockchain platformu geliştirdiler. Liman işletmecileri bu blockchain platformu sayesinde kolayca konteyner takibi yapabiliyorlar.

  Tedarik zinciri yönetimi için özel olarak geliştirilen bu platform, normal şartlarda evraklar üstünden ilerleyen süreçlerin çok daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlıyor.

  ARTIK BİR AYAĞI TÜRKİYE’DE OLACAK

  Yılport Holding, 2004 yılından beri liman işletmeciliği yapıyor. Toplamda 11 farklı ülkede faaliyet gösteren Yılport 22 farklı liman terminali işletiyor. Yılport bundan böyle Gebze ve Gemport terminallerinde blockchain tabanlı TradeLens teknolojisini kullanacak.

  Yılport limana yapılan giriş-çıkışları ve yükleme işlemlerini TradeLens üzerinden takip etmeyi planlıyor. Konuya ilişkin paylaşılan bilgilere göre, Yılport bu platformu kullanıp “kapıların ne zaman açıldığını/kapandığını, konteynerlerin ne zaman yüklendiğini/boşaltıldıklarını, yükleme ve boşaltım tarihlerini” takip edebilecek.

  BİR DEV DAHA BLOCKCHAINE GEÇTİ

  Yılport Holding Drewry’nin 2017 yılında yaptığı sıralamada dünyanın en büyük 12. liman işletmecisi olarak gösterildi. Dünya’nın birçok farklı noktasında faaliyet gösteren Yılport, sunduğu hizmetleri blockchain teknolojisi ile birlikte geliştirmeyi hedefliyor.

  Yılport Holding CIO’su Mark Wooton, küresel ticaretin dijitalleşmeye başladığını, Yılport’un bu değişen koşullar doğrultusunda tedarik zincirini daha etkili bir şekilde yönetmeyi planladığını açıkladı.

  Yılport’un Terminal işletme Sistemleri Müdürü Orkun Çakır da konu hakkında bir açıklamada bulundu ve Yilport’un TradeLens iş birliğiyle birlikte dünyanın en büyük lojistik ekosistemlerinden birine dahil olduğunu söyledi.

  Çakır’ın açıklamalarına göre Yılport, TradeLens’in sunduğu avantajları kullanarak çok daha iyi bir şekilde veri takibi yapabilecek ve bu veriyi ortaklarına aktarabilecek.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Yılport holding ile ilgili her şey

  Bir Türk devi daha 'blockchain'e geçti

  Bir Türk devi daha 'blockchain'e geçti

  Türkiye’nin en büyük liman işletmecilerinden Yılport Holding, IBM ve Maersk ortaklığıyla geliştirilen TradeLens platformuna katıldı. Dünya genelindeki onlarca farklı liman işletmecisi ...

  • 19 Ağustos 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.