Biden Beyaz Saray'da! Yeni Yönetimde Kripto Para Birimleri Siyasi Bir Hedef Olabilir mi ? 

Abone Ol
Biden Beyaz Saray'da! Yeni Yönetimde Kripto Para Birimleri Siyasi Bir Hedef Olabilir mi ? 
Serkan Aydın
 • 20 Ocak 2021
 • Yazar:

  Ve bugün nihayet Başkan seçilen Joseph R. Biden'in göreve başlama günü. Bu süreçte, bir dizi finans ve politika analisti önümüzdeki dört yıl içinde finans dünyasında bazı büyük politika değişiklikleri öngörüyor.

  Kripto para birimlerinin artan popülaritesi ve finansal teknolojilerin yayılmasıyla, kripto ve fintech'in ABD düzenleyicilerinin hedefinde olması kaçınılmaz görünüyor.

   Biden Yönetiminin İlk Gün Ne Yapması Bekleniyor?

  Yeni yönetimin zaten birinci gün politika değişiklikleri yapmaya yönelik bir dizi planı var. ABC News, Biden'ın görev süresinin ilk gününden itibaren "kaleminin gücünü" kullanarak "düzinelerce idari karar, başkanlık muhtırası ve diğer resmi direktifler yoluyla ABD politikasında kapsamlı bir dönüşüm" gerçekleştirmek için kullanacağını bildirdi.

  Acil idari emirlerin çoğu, ulusal COVID-19 salgınıyla başa çıkmayı hedeflerken, aynı zamanda ABD'ye göç ve iltica ilgili Trump dönemi bazı müslüman ülkelere getirilen kısıtlamaların bir kısmını iptal etmeyi hedefliyor.

  Bu nedenle, fintech ve kripto, ''hızlı eylem'' söz konusu olduğunda Biden yönetiminin öncelik listesinin başında olmayabilir.

  Bununla birlikte, ilk gün, ilk hafta ve hatta görevdeki ilk yılın ötesinde, Biden yönetiminin Amerika Birleşik Devletleri için bir dizi önemli politik kararlar vermesi bekleniyor. Sonuçta, COVID-19'un ölümcüllüğü ele alınması gereken acil bir sorun olsa da, virüsün toplumsal etkileri pandeminin çok ötesinde devam edecek.

  Son Dört Yılda Yeni Bir Finansal Paradigma Oluştu

  Finans dünyasında, COVID-19 her şeyin dijitalleştirilmesi  yönünde belirleyici bir adım attı.

  Karantina emirleri konulduğu için ABD ve diğer ülkelerde nakit kullanımı büyük ölçüde azaldı; Daha önce şahsen hizmet veren finans şirketleri dijital hizmet tekliflerini daha da geliştirmek zorunda kaldılar. ABD hükümeti ayrıca, gelirleri COVID'den olumsuz etkilenen bireyler ve küçük işletmeler için federal yardım dağıtımlarına yardımcı olmak için bir dizi fintech firmasını görevlendirdi.

  2020, adrenalini COVID'den muzdarip ekonomilere pompalamak için Amerika Birleşik Devletleri'ne ve dünyanın diğer bölgelerine büyük miktarda para basımı ve teşvik programları getirdi. Bu devasa para basımının tam etkileri muhtemelen bir süre daha hissedilmeyecek olsa da, bazı analistler büyük bir enflasyonun yakın olduğu konusunda uyardı.

  Belki de bu, pandemi yılının, Bitcoin'in önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini kırmayı başardığı ve benzeri görülmemiş bir uluslararası ilgi ve kullanım kazandığı yıl olmasının nedenlerinden biridir. 2020 aynı zamanda, merkezi olmayan finans dünyasının da büyüme ve kullanımında önemli ilerleme kaydettiği "DeFi yazının" yılıydı.

  Peki, Biden Yönetimi Finansal Teknoloji ve Kripto Alanlarına Ne Tür Düzenlemeler Getirebilir?

  Para politikası değişiklikleri dolaylı olarak Bitcoin ve diğer kripto piyasalarını güçlendiriyor Kripto para birimi alanı üzerindeki doğrudan etkilere gelince, Biden yönetiminin en büyük etkilerinden biri, doğrudan kripto ile hiçbir ilgisi olmayan mevzuattan gelebilir.

  Tokens.com CEO'su ve Kurucu Ortağı Andrew Kiguel, Finance Magnates'e “Biden 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini açıkladı. Bitcoin fiyatının ve kripto paranın büyük bir yükseliş görmesinin nedeni, ABD'nin pandemiye yanıt olarak çok fazla para basması."

  Kiguel, "2020'de dolaşımdaki ABD dolarının yüzde 30'undan fazlası basıldı" dedi. “Önerilen bu teşvik paketi, bu para basımını güçlendiriyor ve daha fazlası geliyor. Bu, yatırımcıları ABD dolarından uzaklaştırıp Bitcoin ve altın gibi değeri daha iyi tutan alternatif alanlara çekecek. "

  Biden'in Kabine Seçimleri Kripto Dostu mu?

  Andrew Kiguel, doğrudan kripto ve fintech'i hedef alan politika kararları söz konusu olduğunda, Biden'ın bazı kabine seçimlerinin ABD başkanlık yönetimlerinin önceki üyelerinden daha kripto dostu olabileceğine dikkat çekti.

  Kiguel, "Gary Gensler, Biden’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı olarak seçildi" dedi. “Gensler, kripto para birimi alanı hakkında derin bilgiye sahip bir Wall Street emektarı. Bu, uzun zamandır beklenen Bitcoin ETF'lerinin ve kripto dostu düzenlemelerin onaylanmasına yol açabilir.

  "Önceki SEC başkanı kripto için daha az arkadaş canlısıydı" diye ekledi.

  Bununla birlikte, ABD finans ortamında önemli figürlerin atanması söz konusu olduğunda hala bazı bilinmeyenler var.

  Küresel çok varlıklı yatırım platformu eToro’nun piyasa analisti Josh Gilbert, Finance Magnates’e “Biden henüz Federal Rezerv Başkanını açıklamadı ve beklememiz gerekeceğini” belirtti.

    Gilbert, "Bununla birlikte, Jerome Powell'ın Federal Başkan olarak kalması muhtemeldir ve bu muhtemelen uzlaştırıcı para politikasını devam ettirecektir" dedi. "Bu aynı zamanda Biden Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından önerilen agresif mali politikayla da iyi bir koordinasyon sağlayacak."

  Yakın Zamanda Bir "Dijital Dolar" Görebilir miyiz?

  COVID-19 tarafından hızlandırılmış görünen bir diğer değişim, merkez bankası dijital para birimleri veya CBDC'lerin yaratılmasına yönelik küresel harekettir.

  Bu haftanın başlarında Finance Magnates ile yapılan bir röportajda CoinShares Yatırım Stratejisti James Butterfill, “COVID-19 sırasında gördüğümüz şey, birçok merkez bankasını CBDC'leri düşünmeye gerçekten iten nakitsiz toplumlara doğru büyük bir harekettir. "

  Bununla birlikte, tüm bunlara rağmen, Birleşik Devletler yakın zamanda bir “dijital dolar” geliştirmekle ilgilenmeyebilir. "Dijital dolar" kavramından, 2020'nin başlarında COVID teşvik faturalarından birinin erken taslağında kısaca bahsedilmişti, ancak bu fikir, teşvik dağıtımı için daha kısa vadeli çözümler lehine hızla geri çekildi.

  Kripto Para Birimi Apolitik Olmaktan Çıktığında Ne Olur?

  Bununla birlikte, Trump döneminde gelişen bölücü siyasi çatışma, Biden döneminde de devam ederken, daha önce iki partili olduğu düşünülen her şey siyasi kapışmaya açık gibi görünüyor.

  Bu nedenle, daha önce büyük ölçüde “apolitik” olarak kabul edilen  sorunlar gelecekte bölücü konular haline gelebilir.

   Washington, radikal bir şekilde bölünmüş durumda, ancak şu anda kripto para birimi çoğunlukla apolitik bir kavram. Diğer meselelerin yaptığı gibi liberalleri kutuplaştırmaz veya muhafazakarları harekete geçirmez. Ve bu nedenle, siyasi incelemeden kaçabilir. "

  "Potansiyel kesinlikle orada, çünkü kripto yatırımcıları ile çoğu orta ve alt sınıf Amerikalı arasında bariz bir ekonomik ayrım var" dedi. "Çok fazla fakir insan veya işçi sınıfı Bitcoinlere yatırım yapmıyor."

  Kripto Para Piyasası Siyasi Bir Hedef Olabilir mi?

   Finans şirketi Chargebacks911',n sahibi Monica Eaton: ''Nitekim, Milyonlarca Amerikalı işsiz ve acı çekerken, Elon Musk ve Jeff Bezos gibi teknoloji milyarderleri daha da zenginleşmeye devam ediyor. Adil görünmüyor, değil mi? DemokraTLARIN kontrolündeki bir Beyaz Saray ve Kongre neredeyse kesinlikle yeni gelir kaynağı arayacağından, kripto para piyasası çok cazip bir siyasi hedef olabilir. " dedi.

   "Seçilmiş görevde, çoğu Amerikalının hayatta olduğundan daha uzun süredir görev yapıyor ve yasama kariyeri boyunca hiçbir zaman başına buyruk iş yapan biri olarak tanınmadı. Aslında, Biden 2020'de her iki tarafla birlikte çalışmaya çalışacak bir fikir birliği oluşturan, yolun ortasında birleştirici olarak kampanya yaptı. "

  Monica: “Yakın tarih, Amerikan toplumunda ve siyasetinde birleşme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor: Başkan Trump, Obama ve Bush, iki partili olmayı teşvik etmede başarısız oldular ve bunun yerine çok az sayıda yasal başarıyı elde etmek için muazzam bir siyasi sermaye harcadılar. Yüzyılın başından bu yana, ABD Başkanları uzlaşmayla değil, siyasi sert  ve bölücü bir şekildeoynayarak kazandılar." dedi. 

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Biden ile ilgili her şey

   Chainalysis Verileri Hazine Bakanı Adayı Yellen'ın Kripto Para Açıklamalarını Çürütecek Nitelikte

   Chainalysis Verileri Hazine Bakanı Adayı Yellen'ın Kripto Para Açıklamalarını Çürütecek Nitelikte

  Senato toplantısında, yeni ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, kripto para birimlerinin suç finansmanı, terörizm ve kara para aklamada kullanılmasıyla ilgili endişelerini dile getirmişti....

  • 21 Ocak 2021
  Biden'dan Kripto Para Sektörünü Sevindirecek Atama

  Biden'dan Kripto Para Sektörünü Sevindirecek Atama

  Eski Hazine yetkilisi ve Ripple danışmanı Michael Barr, Para Birimi Denetleyi Ofisine başkan olarak Brian Brooks'un yerini alacak. The Wall Street Journal'ın bugün yayınladığı bir rapora ...

  • 21 Ocak 2021
  Biden Beyaz Saray'da! Yeni Yönetimde Kripto Para Birimleri Siyasi Bir Hedef Olabilir mi ? 

  Biden Beyaz Saray'da! Yeni Yönetimde Kripto Para Birimleri Siyasi Bir Hedef Olabilir mi ? 

  Ve bugün nihayet Başkan seçilen Joseph R. Biden'in göreve başlama günü. Bu süreçte, bir dizi finans ve politika analisti önümüzdeki dört yıl içinde finans dünyasında bazı büyük pol...

  • 20 Ocak 2021
  Reuters: Kripto Para Dostu Gary Gensler SEC Başkanı Oluyor!

  Reuters: Kripto Para Dostu Gary Gensler SEC Başkanı Oluyor!

  Reuters tarafından paylaşılan habere göre, ABD Başkanı seçilen Joe Biden, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanlığına'na (SEC), MIT'de blockchain profesörü olan ve Obama'nın CFTC b...

  • 13 Ocak 2021
  Yeni ABD Başkanı Biden'den Kripto Para Piyasasını Heyecanlandıran Haber 

  Yeni ABD Başkanı Biden'den Kripto Para Piyasasını Heyecanlandıran Haber 

  Texas, Arlington merkezli bir haber kuruluşu olan Axios Perşembe günü, Joe Biden'in, Kongreden, Covid-19'un neden olduğu ekonomik sıkıntıların etkisini azaltmaya yardımcı olmak için Amerik...

  • 10 Ocak 2021
  Yeni Seçilen Senatörün Bitcoin Açıklamaları ABD'de Bir Devrim Niteliğinde

  Yeni Seçilen Senatörün Bitcoin Açıklamaları ABD'de Bir Devrim Niteliğinde

  Biden hükümetinin, Wyoming eyaletinden yeni seçilen senatör'ü Lummis, fiat sistemi başarısız olursa Bitcoin'in kurtarıcı rolü üstleneceğini söyledi.  Eşi görülmemiş bir yıl ...

  • 15 Aralık 2020
  Dijital Para Birimleri, Kongrenin Yıllık Savunma Bütçesinde... Trump veto edecek mi?

  Dijital Para Birimleri, Kongrenin Yıllık Savunma Bütçesinde... Trump veto edecek mi?

   Kongre, bütçe tasarısının, hem Temsilciler Meclisi hem de Senato önünde görüşülmesinden önce, 2021 mali yılı için Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası ile ilgili müzakerelerini b...

  • 07 Aralık 2020
  En etkin 100 kişi arasına giren ekonomi tarihçisinden Biden'e Bitcoin çağrısı

  En etkin 100 kişi arasına giren ekonomi tarihçisinden Biden'e Bitcoin çağrısı

  Çin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yarışına liderlik ederken ve Amerika Birleşik Devletleri arka koltukta otururken, etkili bir ekonomi tarihçisi olan Niall Ferguson, Başkan seçile...

  • 01 Aralık 2020
  Bitcoin eleştirmeni eski başkan, paranın patronu oluyor

  Bitcoin eleştirmeni eski başkan, paranın patronu oluyor

  Seçilmiş Başkan Biden, atananlar listesini tamamlamaya devam ederken, yönetiminin ekonomi politikasına liderlik etmesi için FED’in Obama döneminden kalma bir başkanını düşünüyor. 23...

  • 24 Kasım 2020
  Ripple CEO'su, Biden konusunda Bitcoin'e yatırım yapan şirketleri neden uyardı?

  Ripple CEO'su, Biden konusunda Bitcoin'e yatırım yapan şirketleri neden uyardı?

  Ripple CEO'su Garlinghouse'a göre Joe Biden, Bitcoin'in ''sözde iklime düşmanlığını'' göz önünde bulundurabilir. Kamu şirketleri yeni federal düzenlemelere dikkat etmeye zorlanabilir. ...

  • 12 Kasım 2020
  Biden yönetimi 2021'de Bitcoin fiyatını nasıl etkileyebilir?

  Biden yönetimi 2021'de Bitcoin fiyatını nasıl etkileyebilir?

  Oyları saymakla geçen dört günün sonra, Joe Biden nihayet Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. başkanı ilan edildi. Büyük haber ajansları ve Associated Press, Biden ve yardımcısı Kamala H...

  • 10 Kasım 2020
  ABD seçim bahsinde 0.5 BTC kazanan milyarder yatırımcı Twitter'da çekiliş düzenledi

  ABD seçim bahsinde 0.5 BTC kazanan milyarder yatırımcı Twitter'da çekiliş düzenledi

  Galaxy Digital Varlık Yönetimi Şirketi'nin kurucusu ve CEO'su Mike Novogratz, hafta sonu Biden'e verdiği bir seçim bahisinde yarım Bitcoin kazandığını açıkladı. Milyarder yatır...

  • 10 Kasım 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.