Bank of America Analistleri: ''CDBC'ler Avrupa Bankaları İçin Olumsuz''

Abone Ol
Bank of America Analistleri: ''CDBC'ler Avrupa Bankaları İçin Olumsuz''
Gökçe Hürata
 • 09 Aralık 2020
 • Yazar:

  Bank of America analistleri Alastair Ryan ve Philip Middleton, CBDC'lerin Avrupa bankaları üzerindeki dezavantajları ile ilgili açıklamada bulundu.

  Avrupa'da CBDC ihraç etmeyi planlayan Avrupa Merkez Bankası (ECB), kısa bir süre önce, 2012'nin ortalarında CBDC'nin pilot testini yapma kararını açıkladı. İngiltere Merkez Bankası da bu tür anlaşmalar hakkında olumlu yorumlar yaptı. Euro Area Bankası da CBDC'lere karşı pozitif bir yaklaşım sergiledi.

  Bank of America analistleri, CBDC çabalarının ardındaki bazı nedenleri anladıklarını söyledi. Analistler, pandemi sebebiyle, fiziksel nakit kullanımının azalmasının hız kazandığını belirtti.

  Ayrıca, analistler, özel kurumların Facebook'un Libra kripto para birimi liderliğindeki dijital para birimlerini başlatma arayışlarının, Avrupa ve dünyadaki merkez bankalarının farkına varmalarını sağladığını belirtti. Avrupa kartlı ödeme pazarının Avrupa dışı olan Visa ve Mastercard şirketlerinin hakim olduğuna da dikkat çektiler.

  Bununla birlikte, Ryan ve Middleton, CBDC'lerin insanların cüzdanlarındaki tüm kağıt ve fiziksel paranın yerini almakla kalmayıp aynı zamanda da finansal istikrar için önemli riskler sunacağını ve böylece ülkelerin finansal egemenliğinin sarsılabileceğini söyledi.

  Analistler, CBDC ile ilgili bir başka endişeye dikkat çekti. Hükümet tarafından verilen dijital para birimleri bankalar ve müşteriler arasındaki bağlantıya engel oluşturacaktı. 

  Analistler, "Cari hesapların önemi azalırsa, bankalar sadece bilanço sermayesi sağlayıcıları olabilir. Bu, ücret gelirini son derece savunmasız bırakır” yorumunu yaptı.

  Bununla birlikte, analistler, bankalara mevduat konmayacağını ve dolayısıyla kredi vermeyecek olan bankaların kredi karı yapamayacağını belirterek, CBDC sözleşmelerinin deflasyonist olacağını açıkladı.

  Merkez bankalarının çoğu, dijital para dünyasından uzak kalmak istemeyerek, çoğunluğa katılım sağladı. Dünya merkez bankalarının yüzde 80'inden fazlası CBDC'lerin potansiyellerini inceliyor. Bununla birlikte, finansal uzmanlar ve analistler, merkez bankalarının CBDC'lerin avantaj ve dezavantajları üzerinde dikkatlice düşünmeleri gerektiğini belirtiyor. ABD Federal Rezervi temkinli bir yaklaşım benimseyerek, dijital para birimi başlatma konusunda henüz bir girişimde bulunmadı. CBDC'lerin avantajları dışında, bazı operasyonel konular, hassas kamu politikası konuları, finansal istikrar ve para politikası üzerindeki etki ve siber saldırı gibi risklerin de dikkate alınması gerekiyor. 

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Bankofanalistleri ile ilgili her şey

  Bank of America Analistleri: ''CDBC'ler Avrupa Bankaları İçin Olumsuz''

  Bank of America Analistleri: ''CDBC'ler Avrupa Bankaları İçin Olumsuz''

  Bank of America analistleri Alastair Ryan ve Philip Middleton, CBDC'lerin Avrupa bankaları üzerindeki dezavantajları ile ilgili açıklamada bulundu. Avrupa'da CBDC ihraç etmeyi planlayan Avrup...

  • 09 Aralık 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.