Arjantin'de yatırımın yeni adresi Bitcoin mi olacak?

Arjantin'de yatırımın yeni adresi Bitcoin mi olacak?

  • Ağustos 13 ,2019

Seçimlerin ardından ulusal para birimi ve borsalarda yaşanan ciddi değer kayıpları sebebiyle Arjantin'de büyük bir ekonomik krizin patlak vereceği korkusu daha belirgin hale geldi.

Arjantin'deki  S&P Merval Endeksi dolar bazında yüzde 48 değer kaybetti. Arjantin'deki seçim sonuçları bu yılın ilerleyen dönemlerinde daha korumacı bir yönetim anlayışına sahip hükümetin başa geçeceğini gösteriyor. Bu sebeple uluslararası piyasalarda ülkeye olan güvende ciddi sarsılmalar yaşanıyor.

Çok yüklü döviz borcu bulunan Arjantin'de temerrüde düşme korkusu hakim. Analizler Arjantin'in dış borcunu önümüzdeki 5 yıl içinde erteleme ihtimalini yüzde 75 olarak tahmin ediyor.

Borsada yaşanan kayıpların yanı sıra Arjantin pesosu da yüzde 25 değer kaybetti ve dolar karşısındaki değer 60 oldu. Ekonomik sıkıntılara yabancı olmayan Arjantin'de şimdi döviz kontrolü, veri manipülasyonu, korumacı politikalar ve ulusal endüstrilerin korunması döneminin başlayabileceği endişesi günden güne artıyor.

Ekonomisi sallantıda olan bir diğer Latin Amerika ülkesi Venezuela'da da ulusal para biriminde yaşanan kayıplar sebebiyle halk yatırımlarını Bitcoin olarak değerlendirmeye başlamıştı. Peki aynı durum Arjantin için de geçerli olacak mı?

Finlandiya merkezli kripto para borsası Localbitcoins'te yapılan işlem rakamlarına göre 2017 yılından bu yana kripto para yatırımı trendinde bir artış bulunuyor. Fakat bu trend yalnızca Arjantin'de değil dünyanın birçok ülkesinde mevcut.

Kripto para uzmanı ve yatırımcısı Alex Krüger, Güney Amerika ülkelerinde halkın Bitcoin farkındalığının oldukça düşük olduğunu ve vatandaşların yatırımlarını dolar olarak tutmayı tercih ettiğini belirtiyor. Bitcoin farkındalığının düşük olduğu bu ülkelerde kripto para piyasasının gelişimi de yavaş oluyor.

Coin Dance'in verilerine göre geçtiğimiz hafta Arjantin'de işlem gören Bitcoin miktarı 220 bin dolara eş değer. Krüger'e göre artan işlem hacminin sebebi pesoda yaşanan değer kaybı.

Bu hafta kripto para işlemlerinde sıçrama yaşanabileceğini söyleyen Krüger, Bitcoin'in dolara nazaran daha tercih edilir korunma amaçlı yatırım haline geldiğini düşünüyor. 

Bunun altında yatan sebebin ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı olduğu ifade ediliyor.