Arbitraj nedir?

Abone Ol
Arbitraj nedir?
Onur Altan Tan
 • 20 Ocak 2020
 • Yazar:

  Arbitraj Nedir

  Öncelikle yazıya başlamadan arbitraj nedir sorusuna kısaca cevaplayarak başlayalım.

  “Arbitraj, kısaca açıklamak gerekirse, farklı piyasalarda işlem gören aynı menkul kıymetin, paranın veya değerli madenin fiyatının farklı olması durumunda eş zamanlı olarak düşük fiyatlı piyasadan alınıp yüksek fiyatlı piyasada satılarak risksiz kar elde etmektir. “ olarak tanımlanır.

  Konvansiyonel borsalarda, yani hisse senedi, emtia ve vadeli işlemler borsalarında işlem yaptığınız bir değeri X borsasında alıp, Y borsasında satamazsınız. Örneğin NASDAQ ve Hong Kong vb borsalarda işlem gören aynı şirkete ait hisseleri bile bir borsadan alıp, diğer borsada satamazsınız. Çünkü konvansiyonel borsalar aslında her biri kendi içinde ayrı bir ekosistemdir. Bu borsalara giriş ve çıkış genellikle borsaların bulunduğu ülkelerin para birimi ile yapılmaktadır ve düzenlemelere tabidir.

  Kripto Para Arbitrajı Nedir?

  Kripto Para Arbitrajı, farklı piyasalarda işlem gören, kripto paranın fiyatının farklı olması durumunda eş zamanlı olarak düşük fiyatlı piyasadan alınıp yüksek fiyatlı piyasada satılarak kar elde edilmesir. Diğer bir değişle borsalar arası kur farkından kazanç sağlama yöntemidir.

  Kripto-değerlerde arbitraj özetle X borsasından aldığınız bir kripto parayı, Y borsasında satarak fiyat farkından yararlanma ve kazanç sağlama işlemidir diyebiliriz.

  Arbitraj Nasıl Yapılır?

  Arbitraj yaparak yatırımcılar belki her gün değil ancak ayda en az 2-3 kez %0.1 ila %2 arasında arbitraj fırsatı yakalayabilirler. Tabi bu arbitraj fırsatları piyasa hareketliliğine bağlı olarak artabilirde.

  Arbitraj takibi yapabilmek için sıkı bir takip, iyi bir plan ve strateji gereklidir. Örnek olarak X borsasında BTC/USD değeri 8650$ iken, Y`da 8700 $ diyelim. Kaba bir hesap ile X borsasına a 8650$ gönderebilmiş ve Bitcoin alabilmiş bir yatırımcı, Y borsasına transfer edip satarak 50 $ kar yapabilir.

  Kripto paralar manuel arbitraj ile para kazanmaya daha müsaittir. Bazı yatırımcılar arbitraj yapacakları borsalarda belli miktar para bulundurup arbitraj alımı için zaman kazanırlar. Arbitrajdan para kazanmak genelde düşük risklidir fakat risk hiç bir zaman sıfır değildir.

  Kripto para arbitrajı konusunda borsaların tutumuna da dikkat etmek gerekiyor. İşlem yapacağınız borsaları bu yüzden iyice tanıyıp biliyor olmalısınız. Arbitraj malın ucuz olduğu borsadan alıp pahalı olduğu borsada satmak manasına geldiği için borsalar arbitraja karşı önem alabiliyor. Arbitraj yaptığı tespit edilen hesaplar kara listeye alınıyor ve yaptıkları transfer işlemleri askıda bekletilebiliyor. Ayrıca borsalar arbitraj yapanları cezalandırmak için varlığın değerinin düşmesini bekleyip işlemi sonradan onaylayabiliyorlar. Bu konulara dikkat etmek lazım.

  Diğer dikkat edilmesi gereken ve gözardı edilen konulardan biride işlem yapılan borsalarda alınan işlem ücret kesintileridir. Yapılan her işlemde borsalara ödenen bir kesinti ücreti vardır. Ayrıca elinizdeki sermayeyi bir borsadan diğerine aktarırken de doğrulayıcılara ödeme yaparsınız. Arbitrajın ortaya çıkması için kâr fırsatlarının işlem giderleri farkından büyük olması gerekli olacaktır.
  Arbitraj fırsatlarının yakalanması için piyasanın hareketli olması gerektiğinin unutulmaması gerekmektedir. Piyasaların son derece sakin gittiği bir dönemde olduğunuzu varsayalım. Böyle dönemlerde işlem hacimleri azalır ve piyasada fazla fiyat hareketi görülmez. Normal alım satım işlemlerinin bile kar getirmediği böyle dönemler 2019 yılında oldukça çok görüldü bu nedenle arbitraj imkanı çok fazla olmadi . 2017 ve 2018 yılları oldukça volatil karaktere sahipti. Bu minvalde halvingi de içeren 2020 yılının hareketli geçeceği düşünüyorum.

  Dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise borsalarda gördüğünüz birim fiyatlardan kaç adet alış veya satış emri verildiğinin bilinmememsidir. Arbitraj fırsatı olduğu düşünülen bir coin için işlem yapacağınız borsadaki alış ve satış adetlerinin yeterli olup olmadığına bakmanız gerekir. Örneğin; 1 BTC lik arbitraj işlemi yapacaksınız ve size 8000USD maliyeti olan BTC nizi 8100 USD gördüğünüz başka bir borsaya taşıyarak satacaksınız. Burda dikkat etmeniz gereken kaç adet BTC 8100USD den alım emri olarak gözükmektedir. Siz 1 BTC satmak isterseken 100USD lik avantaj sadece 0,001 adet BTC için geçerli olabilir.

  Türkiye'deki Güncel Bitcoin Arbitraj Tabloları ile Arbitraja Hemen Başlayın

  Türkiye'deki Güncel Ethereum Arbitraj Tabloları ile Arbitraja Hemen Başlayın

  Türkiye'deki Güncel Ripple Arbitraj Tabloları ile Arbitraja Hemen Başlayın

  Türkiye'deki Güncel Litecoin Arbitraj Tabloları ile Arbitraja Hemen Başlayın

  Türkiye'deki Güncel Bitcoin Gold Arbitraj Tabloları ile Arbitraja Hemen Başlayın

  Türkiye'deki Güncel Dash Arbitraj Tabloları ile Arbitraja Hemen Başlayın

  Türkiye'deki Güncel Stellar Arbitraj Tabloları ile Arbitraja Hemen Başlayın

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Arbitraj ile ilgili her şey

  Dikkat! Türk yatırımcılar da bu tuzağa düştü...

  Dikkat! Türk yatırımcılar da bu tuzağa düştü...

  Arbitraj terimi, fiyatın daha düşük olduğu borsadan bir kripto para birimi almayı ve daha yüksek borsada satmayı ifade eder. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Bitcoin pazarındaki arbit...

  • 04 Mayıs 2020
  Bu yöntemle milyon dolar kar elde ettiler

  Bu yöntemle milyon dolar kar elde ettiler

  Araştırmalar, Bitcoin pazarlarında 1 yıl içinde yüz milyonlarca dolar kar fırsatının gizlendiğini ve neredeyse hiç risk olmadan olduğunu gösterdi. Forbes‘un aktardığı üzere, Fina...

  • 28 Nisan 2020
  Arbitraj nedir?

  Arbitraj nedir?

  Arbitraj Nedir Öncelikle yazıya başlamadan arbitraj nedir sorusuna kısaca cevaplayarak başlayalım. “Arbitraj, kısaca açıklamak gerekirse, farklı piyasalarda işlem gören aynı menku...

  • 20 Ocak 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.