Altın Fiyatları Yeni Bir Rekora Koşuyor: 2.000 Doların Üzerine Çıkabilir!

Mevcut piyasa ortamında en çok merak edilen konulardan biri olan altın fiyatları ile ilgili olarak, State Street Global Advisors’ın baş altın stratejisti George Milling-Stanley tarafından çarpıcı bir değerlendirme yapıldı. Altın’ın günümüzde bazı ülkelerde yasal para olarak kullanımının kolaylaştırılması da söz konusu.

Altın ve gümüş için ABD’nin 40 eyaletinde satış vergisi muafiyeti

ABD’nin Arkansas eyaletinde altın, gümüş, platin ve paladyum külçe ve madeni paraların satış vergilerini kaldıran yasa kısa süre önce imzalandı. Kabul edilen yasanın kıymetli maden içeren madeni paraların eyalette para olarak kullanımını kolaylaştırabileceği düşünülüyor. Sound Money Defense League politika direktörü Jp Cortez tarafından yapılan değerlendirmede şunları paylaştı:

Arkansas dahil, 40 ABD eyaleti şimdi altın ve gümüşü satış vergilerinden tamamen veya kısmen muaf tutuyor.  Bu, on eyalet ve Columbia Bölgesi’ni, para birikimlerini FED etkisine karşı korumak isteyen vatandaşları hala sert bir şekilde cezalandıran birincil yargı bölgeleri olarak bırakıyor.

Altın’ın piyasada madeni para olarak kullanılması mümkün mü?

George Milling-Stanley, altın ve diğer kıymetli madenlerin madeni paralarının piyasada kullanılabilirliğinin, çıkarılan yasa ile sağlanmasının çok mümkün görünmediğini söyledi ve açıklamalarına şunları ekledi:

Kıymetli metallerin, külçe madeni paralarının, gerçek değerlerine dayalı olarak yasal olarak kabul edildiğini asla göreceğimizi sanmıyorum. Federal hükümet, 1987’de American Eagle madeni parasını piyasaya sürdüğünde, bu sikkelerin yasal olarak kabul edildiğine, ancak yalnızca bu madeni paraların içerdiği altının değerinin çok altında, çok, çok altında görünen değerleri olduğuna karar verdi.

George Milling-Stanley’den altın fiyatları için kritik tahmin!

Günümüzde olduğu gibi geçmişte de kıymetli metaller üzerindeki satış vergilerinin düşürülerek kıymetli metal içeren madeni paraların yasal olarak kullanılması için çalışmalar yapıldı. AncakGeorge Milling-Stanley, piyasaya sürülecek madeni paraların nominal değeri ile gerçeğe uygun değeri arasında oluşan fark nedeniyle bu paraların kullanımının pratik hayatta pek mümkün olmadığını söyledi.

2020 yılının ağustos ayında tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın fiyatları 2.070 dolar seviyesine ulaşmıştı. George Milling-Stanley yaptığı açıklamada altın fiyatlarına ilişkin olarak tüm zamanların en yüksek seviyesinin kırılmasının mümkün olduğu yönünde öngörüde bulundu. George Milling-Stanley’e göre, altın fiyatları için 2.000 doların üzerindeki seviyeleri bu yıl sonundan önce görebiliriz. George Milling-Stanley konuya yönelik açıklamalarına şunları ekledi:

Bunun mümkün olduğunu düşünüyorum, mümkün olduğu kadar ileri gideceğinden emin değilim.

 

Comments (0)
Add Comment