Altın Fiyatları 1700 Doların Üzerine Çıkararak Dinamik Bir Toparlanma Sürecini Başlattı

Altın genellikle güvenli liman varlığı olarak görülen yatırım araçları ile doğrudan rekabet halindedir ve son zamanlarda bu rekabet gittikçe artış göstermekte.Daha güçlü bir ABD doları, yükselen ABD hisse senedi piyasaları ve son olarak Bitcoin’deki (BTC) kazançlar ele alındığında, piyasa duyarlılığı altından ziyade belirtilen yatırım araçlarına doğru kaymaya başladı. Altın, bu araçlardan birinde veya daha fazlasında piyasa duyarlığı değişkenlik gösterene kadar baskı altında kalmaya devam edecek.

Bugün finans piyasalarında gördüğümüz şey tam olarak budur. Hem ABD dolarının değerinde dramatik bir değişim hem de ABD Hazinelerinin 10 yıllık tahvilinin getirilerinde eşzamanlı yaşanan düşüş, altının tekrardan 1700 dolar seviyesine kırarak yazım itibari ile 1712,90 dolar seviyesine yükselmesine sebep oldu.Bugünkü güçlü fiyat artışının en büyük sebebi doğrudan piyasa duyarlılığındaki bir değişime bağlanabilir.

ABD hazine getirilerinde bugün yaşanan düşüş, piyasa katılımcılarının Federal Rezerv’in mevcut para politikasını dikkate aldıklarına işaret ediyor olabilir. Bu politika, faiz oranlarını bu yılın geri kalanında ve büyük olasılıkla 2022’ye kadar sıfır ile 25 baz puan (yüzde 1/4) arasında tutmayı içeriyor. Pandeminin etkilerinin azalması ile birlikte devletlerin ekonomik olarak toparlanmasının en azından iki yıl süreceği tahmin ediliyor.İyileşmenin ilk gerçek işaretlerini görürken, salgının yarattığı durgunluğun 2008’deki bankacılık krizinin yarattığı durgunluktan çok daha şiddetli olduğunu kabul etmeliyiz.

Geçtiğimiz yıl onaylanan 4 trilyon dolarlık mali teşvik harcandıktan sonra artan bütçe açığı ve ulusal borcun üstesinden gelmek, ABD için oldukça uzun sürecek ve son olarak 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin onaylanması ve dağıtılması ile birlikte, ABD için toparlanma süreci daha da uzayacak.

Comments (0)
Add Comment