ABD Merkez Bankası Minneapolis Şubesi Başkanından Bitcoin e (BTC) Garip Benzetme

0 0

Amerika Merkez Bankası Bitcoini hiçbir zaman sevmedi. Fed yöneticileri geçmişte lider kripto para birimini fiyat oynaklığı enerji tüketimi hacklemeler ve daha fazla birçok nedenden ötürü eleştirdi. Bitcoin karşıtlığını gün yüzüne çıkaran son kişi Amerika Merkez Bankası Minneapolis şubesi başkanı Neel Kashkari oldu.

Kashkari Montana İş ve Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından organize edilen sanal bir toplantıya konuşmacı olarak davet edildi. Wall Street Journaldan Michael S. Derbynin aktardığı gibi Bitcoin hakkındaki düşünceleri sorulduğunda başkan BTCyi tek amacı spekülasyon olan ve tıpkı Beanie Babies Vakası (Oyuncak çılgınlığı) gibi bir balon olduğunu söyledi. 

1990ların başında ABDli Ty adında bir firma tarafından üretilen çok sayıda dolgu oyuncak hayvana verilen isim olan Beanie Babies yalnızca oyuncak olarak değil aynı zamanda finansal bir yatırım olarak da geniş bir şekilde satılıyordu ve büyük bir ilgi gördü. O zamanlar. Beanie Babiesin eBaydeki tüm satışların yüzde 10unu oluşturduğu ve ortalama satış fiyatı perakende değerinin altı katı olarak 30 dolar olduğu bildirildi.  Çinde ve Amerikada seri üretilen 5 dolarlık bir oyuncak o kadar büyük bir çılgınlığa dönüştü ki insanlar ( çoğu yetişkinler)  onları toplamak için binlerce dolar ödedi. Ancak Beanie Babiesin yaratıcısını milyarder yapmasından sadece birkaç yıl sonra  dolgu oyuncak hayvanlar neredeyse değersiz hale geldi.

Kashkari: Birkaç yıl önce insanlar Beanie Babies oyuncakları hakkında spekülasyon yapıyorlardı. Şimdi Bitcoin üzerine spekülasyon yapıyorlar. dedi. 

Lale Çılgınlığı

Kashkari Beanie Babiesin milyarlarca dolarlık bir endüstri haline geldiği 1990ların sonunda eşi görülmemiş çılgınlığa atıfta bulundu. Bu karşılaştırmayı yaparken Kashkari ana akım finans endüstrisinin en eski Bitcoin eleştiri hikayesini de hatırlattı. Geçmişte çoğu Bitcoini 1630lardaki Lale Çılgınlığı ile karşılaştırdı. Lale çılgınlığı Hollanda Altın Çağında lale soğanlarının fiyatlarının aniden aşırı derecede yükselip çöküşe geçtiği döneme verilen isim.  O zamanlar bir  Viceroy türü lale soğanına dört inek sekiz domuz on iki koyun 480 litre şarap 5250 litre bira iki ton tere yağı bir ton peynir bir yatak bir takım elbise ve bir de gümüş bardak takımı verilmiştir. Bu olay genelde tarihteki ilk spekülatif balon olarak bilinir. Lale çılgınlığı terimi günümüzde varlık fiyatlarının gerçek fiyatlarından sapmasını ifade eden bir benzetme olarak kullanılmaktadır.

Bitcoini en çok eleştirenlerden biri Amerikanın en büyük bankası JP Morganın CEOsu Jamie Dimon oldu. Dimon Aralık 2019da “Bitcoin çılgınlığı Lale soğanından daha kötü. İyi bitmeyecek. Birisi öldürülecek.” dedi. 

Ancak birkaç ay sonra söylediklerine pişman olduğunu itiraf etti. JP Morgan son aylarda Bitcoin hakkında olumlu açıklamalar yaptı ve BTCyi bir değer deposu olarak altına daha iyi bir alternatif olarak lanse etti.

 Kashkari Başından Beri Sert Bir Bitcoin Karşıtı

Kashkari’nin Bitcoinin büyük ölçüde benimsenmeye başladığı bir dönemde yaptığı yorumlar doğruları yansıtmıyor. Bitcoini tamamen spekülatif bir varlık olarak adlandırmak özellikle kurumsal yatırımcıların dolar deflasyonuna karşı bir koruma olarak kripto para birimini toplu halde satın aldıkları son trendlere aykırıdır.  

Bununla birlikte Kashkari Bitcoine yönelik şiddetli eleştirileriyle tanınır. Bir yıl önce 1 yaşındaki kızının Bitcoine mi yoksa düşük getirili bir Hazine bonosuna mı sahip olmasını tercih edeceği sorulduğunda şunları söyledi:

Bitcoin ve kripto para birimleri temelde dev bir çöplük gibidir. Doların değerinin olmasının nedeni ABD hükümetinin doları basma konusunda yasal bir tekeline sahip olmasıdır. Belki bundan beş yıl sonra veya bundan 10 yıl sonra veya bundan 20 yıl sonra bundan faydalı bir şey ortaya çıkacaktır ama şimdiye kadar ortaya çıkan her şey kendini çöplüklerde buldu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku