ABD, Blockchain'in sağlık sektöründe yararlı olacağını düşünüyor

Abone Ol
ABD, Blockchain'in sağlık sektöründe yararlı olacağını düşünüyor
Gökçe Hürata
 • 06 Eylül 2020
 • Yazar:

  Amerika Birleşik Devletleri sağlık endüstrisi, Blockchain teknolojisine yoğun bir ilgi göstermeye başladı.

  Blockchain teknolojisinin fidye yazılımı saldırısı ve bilgisayar korsanlığı gibi siber suçlara karşı güvenilirliğine inanan sağlık yetkilileri, Covid-19 pandemisi sebebiyle aşı üzerinde çalışma yapan tıbbi araştırma tesisine gerçekleştirilen siber saldırı sonrası karar aşamasına geçti.

  Son iki yılda artan saldırılar, Blockchain tabanlı bir uygulama fikrini güçlendirdi. Sağlık kurumları, 2018 yılından birçok siber saldırı yaşadı. DevPro Dergisi, ihlal sayısının 2019'da % 60 arttığını belirtti.

  Ayrıca, hastanın küresel tıbbi kayıtlarına güvenli ve eksiksiz erişim sağlamak gibi birçok başka avantaj da sunacak. Bunun yanı sıra, hastalar verilerine erişimi kontrol edebilecek.

  Ancak Blockchain'in endüstriye yardımcı olmasına rağmen, benimsenmesi için birçok zorluk bulunuyor.

  Sağlık sektöründe Blockchain teknolojisinin benimsenmesini engelleyen zorluklar

  Hasta bakımı ve tıbbi araştırmalara katılan tüm kuruluşların, Blockchain teknolojisini desteklemek için yeni bir algoritmayı kabulü, dağıtılmış platformlar ve sistemler ile bu yeni işbirlikçi bilgi alışverişi modeline uyum sağlama süreci zorlukların ilkini oluşturuyor.

  Bir diğer zorluk, bir MRI görüntüsü, bir CAT taraması ya da bir genom dizisi gibi tek bir işlemde büyük miktarda veriyi işlemektir.

  Blockchain'in silinmiş ya da değiştirilmiş kayıtları kaldırmayıp bunun yerine silme ve değişiklikleri temsil etmek için zincire ek bloklar eklemesi üçüncü zorluk olarak görünüyor. Bu sürecin, büyük bir finansal ve teknik zorluk teşkil eden sürekli artan depolama ihtiyacına yol açacağı tahmin ediliyor.

  Buna karşın, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), sağlık sektöründeki Blockchain teknolojisinin potansiyelini fark eden ilk kurum oldu. FDA, 2017 yılında, Blockchain'i kullanarak tıbbi kayıt verilerinin güvenli bir şekilde paylaşılmasını sağlamak için IBM Watson ile ortaklık kurdu.

  Mount Sinai de 2018'de, kendi tıbbi araştırma programlarını ve ortaklıklarını değerlendirmek için bir Biyomedikal Blockchain Araştırma Merkezi açtı. eMQT ve orak hücre hastalığı olan binlerce Afrikalının DNA dizilişinin sonuçlarını incelemek için Blockchain'i kullandı.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Sağlık ile ilgili her şey

  ABD, Blockchain'in sağlık sektöründe yararlı olacağını düşünüyor

  ABD, Blockchain'in sağlık sektöründe yararlı olacağını düşünüyor

  Amerika Birleşik Devletleri sağlık endüstrisi, Blockchain teknolojisine yoğun bir ilgi göstermeye başladı. Blockchain teknolojisinin fidye yazılımı saldırısı ve bilgisayar korsanlığ...

  • 06 Eylül 2020
  ABD Sağlık Bakanlığı, coronavirüs  ile savaşmak için Blockchain'i kullanıyor

  ABD Sağlık Bakanlığı, coronavirüs  ile savaşmak için Blockchain'i kullanıyor

  Temmuz 2020'nin sonlarında ABD Sağlık Bakanlığı, COVID-19 ile ilgili bilgileri izlemek için bir blockchain programının operasyonel ve kullanımda olduğunu ve veritabanı teknolojisi için ö...

  • 04 Ağustos 2020
  Afgan hükümeti sahte ilaçlarla mücadele için Blockchain kullanacak

  Afgan hükümeti sahte ilaçlarla mücadele için Blockchain kullanacak

  Afganistan sağlık bakanlığı ve birkaç yerel ilaç şirketi, sahte ilaçlarla mücadele etmek için Fantom'un blok zincirini kullanacak. 6 Temmuz'daki Fantom'a göre, Opera blok zinciri, Afgan...

  • 06 Temmuz 2020
  İkinci dalga riski kripto piyasasını nasıl etkiler?

  İkinci dalga riski kripto piyasasını nasıl etkiler?

  Dünya Sağlık Örgütü, en kötü pandemi senaryosunun henüz gelmediği konusunda uyarıda bulundu. İlk dalga, Bitcoin ve borsaya rekor bir yıkım getirirken, yatırımcılar ikinci dalgan...

  • 30 Haziran 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.