AB, Ocak 2021'de dijital euro kararını verecek

Abone Ol
AB, Ocak 2021'de dijital euro kararını verecek
Serkan Aydın
 • 13 Kasım 2020
 • Yazar:

  Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, bankanın önümüzdeki yılın başlarında dijital bir euro projesine başlayıp başlamayacağına dair önemli karar alacağını söyledi.

  12 Kasım'da düzenlenen online bir politika panelinde Lagarde, Avrupa Merkez Bankası'nın bir merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürme çabalarında "ilk olma yarışında" olmadığını belirtti. Ancak, merkez bankasının Ekim ayında dijital bir euro üzerinde başlattığı istişarenin sonuçlarının Ocak 2021'de hazır olacağını söyledi.

  Lagarde, "Bu noktada  dijital euro'ya geçip geçmeyeceğimize  karar vereceğiz" dedi. "Bu toplu olarak alınacak bir karar faket benim fikrim bu yönde gidebileceğimiz yönünde."

  Avrupa Merkez Bankası başkanı, bankanın bir dijital Euro hakkında nihai bir karar verme zamanı geldiğinde endişelerini gidermesi gerektiğini söyledi. Özellikle, bankanın kullanıcı mahremiyetine ek olarak kara para aklamayı ve terör önlemlerinin finansmanına karşı koymayı düşüneceğini söyledi.

  Lagarde, Facebook’un Libra tokenını ve Çin’in yakın zamandaki dijital yuan denemelerini, merkez bankasının piyasaya sürülmesini aceleye getiremeyeceğinin örnekleri olarak verdi.

  "Bu, hayata geçmeden önce muhtemelen bizi iki, üç, dört yıl alacak bir proje."

   Panelde ayrıca Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey de konuştu. Powell, merkez bankası dijital para birimi konusundaki pozisyonunu yineledi ve "ilk olmaya çalışmaktansa doğru yapmamızın kritik olduğunu" belirtti. İngiltere Merkez Bankası başkanı, heyete, insanların herhangi bir para biriminde "değerin kesinliğini bekleme" hakkına sahip olduğunu söyledi.

  Lagarde, Uluslararası Para Fonu'nun başkanı olduğu dönemden bu yana dijital euro desteğini defalarca ifade etti, ancak banka henüz bir dijital euro hakkında resmi bir karar vermedi. Merkez bankası kısa süre önce, dijital bir eurodan ne beklediklerine dair kullanıcılardan geri bildirim almak için halka açık bir istişare açtı.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Christine lagarde ile ilgili her şey

  AB, Ocak 2021'de dijital euro kararını verecek

  AB, Ocak 2021'de dijital euro kararını verecek

  Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, bankanın önümüzdeki yılın başlarında dijital bir euro projesine başlayıp başlamayacağına dair önemli karar alacağını söyledi. 1...

  • 13 Kasım 2020
  Paranın patronunda ‘dijital para’ açıklaması

  Paranın patronunda ‘dijital para’ açıklaması

  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Birliği'nde piyasaya sürülen herhangi bir dijital para biriminin fiatın yerini alamayacağını söyledi. 21 Eylül'de Fransa-Alman Pa...

  • 22 Eylül 2020
  Lagarde: Dijital para konusunda açıkça yanıt vermemiz gereken bir talep var

  Lagarde: Dijital para konusunda açıkça yanıt vermemiz gereken bir talep var

  Avrupa Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Christine Lagarde, bankanın dijital para birimi alanında öncü adımlar atabileceği sinyalini verdi. Lagarde; “Bu konuda açıkça yanıt vermemiz ge...

  • 15 Aralık 2019
  IMF Yöneticisi Lagarde: Kripto paralar sistemi sarsıyor

  IMF Yöneticisi Lagarde: Kripto paralar sistemi sarsıyor

  Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Christine Lagarde yenilikçilerin rolü ve dağıtılmış veritabanı teknolojilerini kullanan her şey, bunlara ister kripto para, ister varlıklar...

  • 11 Nisan 2019
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.